Kalendarium

Piątek, 2023-12-01

Imieniny: Blanki, Edmunda

Zaproszenie do czytania

Mam świadomość, że przyjście do biblioteki jest dla niektórych sytuacją opresyjną, postanowiłam zatem przybliżyć Wam książki – przynajmniej niektóre - znajdujące się w naszej bibliotece szkolnej.

Informacje o całym księgozbiorze znajdują się oczywiście w katalogu biblioteki, który znajduje się TUTAJ, ale informacja katalogowa niewiele mówi o zawartości książki.

W załączonych wpisach będą pojawiać się krótkie informacje o treści wybranych książek, których przeczytanie może być dla niektórych/wszystkich (?) z Was przyjemne, potrzebne, ważne lub po prostu fajne.

Oczywiście zapraszam Was do zapoznania się z książkami, zwyczajnie w bibliotece.

Do zobaczenia, w bibliotece oczywiście :)

Wioleta Olencka

Powiększ obraz:

"Magda. Pożegnanie z pokoleniem" - J.B. Poznanski

Magda, urodzona w Anglii z polskich rodziców, wychowana przez babcię Helenę - sanitariuszkę w Powstaniu Warszawskim - mieszka i maluje we wschodnim Londynie. Zbiegiem okoliczności zjawia się na kilka dni w Warszawie z nadzieją spotkania ze Stefanem Wolskim, dowódcą jej babci podczas obrony Starego Miasta i ewakuacji kanałami. Również w Warszawie są towarzysze broni Stefana Wolskiego: Michał Praga, Jeremi Lange i Karol Modelski. Obecność Magdy zmusza ich do powrotu w przeszłość.

Czytaj więcej o: "Magda. Pożegnanie z pokoleniem" - J.B. Poznanski
Powiększ obraz:

"Gdy słowa zawodzą" - Julie Buxbaum

David nie potrafi rozmawiać z rówieśnikami. Kit zapomniała, jak to się robi.
Gdy śliczna i popularna Kit Lowell zaprzyjaźnia się z chorym na zespół Aspergera Davidem Druckerem, wszyscy są zszokowani – a najbardziej David i Kit. 

Czytaj więcej o: "Gdy słowa zawodzą" - Julie Buxbaum
Powiększ obraz:

"Dziewczyna z pociągu" - Paula Hawkins

Rachel każdego ranka dojeżdża do pracy tym samym pociągiem. Wie, że pociąg zawsze zatrzymuje się przed tym samym semaforem, dokładnie naprzeciwko szeregu domów.

Zaczyna się jej nawet wydawać, że zna ludzi, którzy mieszkają w jednym z nich. Uważa, że prowadzą doskonałe życie. Gdyby tylko mogła być tak szczęśliwa jak oni.

I nagle widzi coś wstrząsającego. Widzi tylko przez chwilę, bo pociąg rusza, ale to wystarcza.

Czytaj więcej o: "Dziewczyna z pociągu" - Paula Hawkins
Powiększ obraz:

"Listy do utraconej" - Brigid Kemmerer

Przypadek czy przeznaczenie? Ten list mógł przecież znaleźć każdy…

Juliet jest wrażliwą nastolatką. Nie może pogodzić się ze śmiercią matki i od wielu miesięcy zostawia listy na jej grobie. To jedyny sposób, by poradzić sobie ze stratą.

Declan Murphy to „typ spod ciemnej gwiazdy”. W szkole boją się go nawet nauczyciele. Zbuntowany siedemnastolatek odbywa na cmentarzu obowiązkową pracę na cele społeczne. 

Czytaj więcej o: "Listy do utraconej" - Brigid Kemmerer
Powiększ obraz:

"Zabić drozda" - Harper Lee

Lata trzydzieste XX wieku, małe miasteczko na południu USA. Atticus Finch, adwokat i głowa rodziny, broni młodego Murzyna oskarżonego o zgwałcenie biednej białej dziewczyny Mayelli Ewell. Prosta sprawa sądowa z powodu wszechpanującego rasizmu, urasta do rangi symbolu. 

Czytaj więcej o: "Zabić drozda" - Harper Lee
Powiększ obraz:

"Dziwna i jeden taki" - Meagan Brothers

Nowa poruszająca powieść spod znaku LGBT dla nastolatków.
Lula i Rory są najlepszymi przyjaciółmi. Chodzą do tej samej szkoły, uwielbiają Autostopem przez galaktykę, a po lekcjach pasjami oglądają serial Z Archiwum X.

Oboje czują, że odstają od reszty nastolatków. Łączy ich także trudna sytuacja rodzinna: mama Rory'ego pije, z kolei mama Luli odeszła dawno temu, zostawiając po sobie tylko kilka książek o aktorstwie.

Czytaj więcej o: "Dziwna i jeden taki" - Meagan Brothers