Kalendarium

Czwartek, 2024-05-02

Imieniny: Longiny, Toli

"Tatuażysta z Auswitz" - Heather Morris

Wyjątkowa, oparta na faktach, łamiąca serce opowieść o człowieku, który przeżył Auschwitz i odnalazł tam prawdziwą miłość, a ta przetrwała przez lata. Poznaj losy tatuażysty obozowego.

Nawet wśród wielu wspaniałych opowieści o okrucieństwach II Wojny Światowej i Holocaustu (“Lista Schindlera”, “Chłopiec w pasiastej piżamie”), "Tatuażysta z Auschwitz" jest pozycją szczególną. Książka ta opowiada prawdziwą historię człowieka, który, podobnie jak inni Żydzi, trafił do obozu w Auschwitz, przeżył (pełniąc szczególną funkcję i pomagając wielu więźniom) i dożył sędziwego wieku. Tym człowiekiem był Lale Sokolov (wcześniej Ludwig Eisenberg).

Był rok 1942, a ON miał 26 lat i sam zgłosił się do pracy dla Niemców sądząc, że w ten sposób zapewni bezpieczeństwo swoim bliskim (rodzicom, siostrze i bratu z rodziną). Nie wiedział, co czeka go w Auschwitz. Pierwszą jego pracą była pomoc przy rozbudowie Birkenau. Nauczyła go pokory i dostosowania się do warunków obozu. Gdy zapadł na dur brzuszny, uratował go inny więzień, Pepan, nauczyciel akademicki z Paryża, pełniący w obozie funkcję tatuażysty. Ponieważ Lale znał kilka języków, Pepan zaproponował, by został jego asystentem. Kilka tygodni później Lale został samodzielnym tatuażystą, dzięki czemu cieszył się lepszymi warunkami (oddzielny pokój) i większymi względami (dodatkowe racje żywnościowe).


Podczas tatuowania przedramion nowo przybyłym więźniom (jego zadaniem było tatuowanie numerów skazańcom), poznał Żydówkę ze Słowacji, Gitę. Uczucie między nimi pojawiło się od pierwszego spojrzenia, a Lale głęboko wierzył, że kiedyś opuszczą obóz i będą razem. W 1945 roku Gita opuściła Auschwitz w tzw. marszu śmierci, z którego udało jej się uciec, przedostać do Krakowa, zamieścić swoje nazwisko na liście Czerwonego Krzyża i ostatecznie dostać się do Bratysławy. Lale trafił do Mauthausen, a później, po wielu perypetiach, powrócił do rodzinnego miasta, gdzie dowiedział się, że z całej jego rodziny przeżyła wyłącznie siostra. Ta namówiła brata do poszukiwań Gity. Odnaleźli się w Bratysławie i jeszcze w 1945 roku pobrali, przyjmując nazwisko Sokolov. Ostatecznie zamieszkali w Melbourne, gdzie w 1961 roku przyszedł na świat ich syn, Gary.

Ich historię znali tylko najbliżsi, Lale bał się opowiadać o swojej przeszłości, by nie zostać posądzonym o kolaborację z Niemcami. Dopiero po śmierci Gity, w 2003 roku, gdy poznał pisarkę Heather Morris, zdecydował się opowiedzieć jej o wszystkim. Spotykali się przez 3 lata, a Heather poznawała najskrytsze myśli Lalego. Początkowo jej zapiski miały formę scenariusza, zdecydowała się jednak przekształcić je w powieść. Tak powstała niniejsza powieść historyczna i niezwykle poruszająca, bo prawdziwa historia miłosna.

 

Tatuażysta z Auschwitz cykl książek – kolejność czytania

 

Tatuażysta z Auschwitz cykl książek to trzy powieści przedstawiające życie w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Tom pierwszy nosi tytuł taki, jak cała seria. Tom drugi został zatytułowany jako Podróż Cilki. Opowiada historię młodej dziewczyny, którą Lale uważał za najodważniejszą osobę, jaką poznał w swoim życiu. W czasie wojny straciła całą swoją rodzinę i teraz musi zmierzyć się z okrucieństwem, obejmującym ponadludzką pracę, cierpienie i śmierć.

Tom trzeci stanowi zamknięcie całej serii i nosi tytuł Trzy siostry. Jak wskazuje tytuł, historia przedstawia życie trzech młodych sióstr, które są w stanie skoczyć za sobą w ogień. Początkowo rozdzielone, trafiają wspólnie do obozu i składają sobie obietnicę, że wspólnie muszą przeżyć wojenny koszmar.

Tatuażysta z Auschwitz cykl książek można czytać w chronologicznej kolejności, jednak nie jest to konieczne, ponieważ historie nie są ze sobą bezpośrednio powiązane. Tylko od Ciebie zależy, od którego tomu zaczniesz poznawać powieści Heather Morris.