Kalendarium

Środa, 2024-10-16

Imieniny: Ambrozego, Florentyny

Hamburg 2023

W drugiej połowie września dziesięcioro uczniów naszej szkoły uczestniczyło w tygodniowej wymianie młodzieży. Realizowano projekt, którego tematem był „Zrównoważony rozwój w dużym mieście”.

Podczas wyjazdu do Hamburga młodzież miała okazję poznać życie dużego miasta oraz krótką historię Hamburga, która została przedstawiona w zabawny sposób podczas wizyty w Dungeon. Mieliśmy także przyjemność przepłynięcia się po porcie, gdzie poznaliśmy z bliska najważniejsze zabytki oraz imponującą panoramę miasta:

Elbphilharmonie: nowy symbol Hamburga i jedna z najnowocześniejszych sal koncertowych na świecie. Elbphilharmonie majestatycznie góruje nad HafenCity i oferuje zapierający dech w piersiach widok na miasto z platformy widokowej.

  • Landungsbrücken to brama do portu w Hamburgu i jedna z najsłynniejszych atrakcji miasta. Tutaj rozpoczynają się i kończą wycieczki po porcie. Na nabrzeżach znajdują się także liczne sklepy, restauracje i bary.
  • Hauptkirche Sankt Michaelis to jeden z najsłynniejszych kościołów w Hamburgu i kolejny symbol miasta. Z Łaby roztacza się wspaniały widok na Michel i jego wspaniałą architekturę.
  • Speicherstadt to szczególna atrakcja wycieczki po porcie w Hamburgu. Speicherstadt to miejsce światowego dziedzictwa kulturowego, w którym znajdują się liczne magazyny, w których przechowywano herbatę, kawę i przyprawy. Dziś w magazynach mieszczą się muzea, bary i restauracje.

Zobaczyliśmy także, jakie statki towarowe i pasażerskie kotwiczą w porcie w Hamburgu, a ogromne dźwigi ładują kontenery. Akurat stacjonował rejsowy statek AIDA. Nasza wycieczka po porcie to poznanie interesujących faktów na temat historii i rozwoju portu w Hamburgu. 

Ważnymi punktami programu była wycieczka na górę energii oraz udział w targach TINCON.

W ramach IBA Hamburg 2013 spełniono życzenie mieszkańców, aby teren dawnego wysypiska śmieci Energieberg był dostępny dla publiczności. Od tego czasu zwiedzający mogą wędrować po Hamburgu po zakrzywionej, okrężnej ścieżce. Otwarta przestrzeń została zaprojektowana przez architektów krajobrazu Häfner/Jiménez i Konermann Siegmund Architects, zwycięzców konkursu IBA. W centrum informacyjnym Energieberg misternie przygotowane multimedialne widowisko przybliża historię miejsca, energie odnawialne, a także nowoczesne metody gospodarki odpadami i recyklingu.

Przez dziesięciolecia w Georgswerder składowano odpady, odpady z gospodarstw domowych i toksyczne odpady przemysłowe. W 1979 r. eksploatację składowiska wstrzymano, jednak ze sztucznego wzgórza, które urosło do około 40 metrów, ulatniały się toksyczne gazy, a na dnie składowiska odkryto ciecze wyciekające zawierające dioksyny. Do połowy lat 90-tych w ramach remontu całą powierzchnię przykrywano folią i warstwami ziemi. Od tego czasu składowisko jest regularnie monitorowane. Wyciekające ciecze są zbierane i oczyszczane w kontrolowany sposób, co zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń do wód gruntowych.

Obecnie na warstwie roślinnej pokrywy składowiska rosną łąki i krzewy. Kto nie zna historii składowiska, może pomyśleć, że jest to naturalne wzniesienie w krajobrazie.

Góra jest wyjątkowa nie tylko jako obszar zielony ze swoją wyjątkową historią. Obecnie jest to także lokalizacja dla energii odnawialnych. Pierwsze turbiny wiatrowe zbudowano tu w latach 90. XX wieku. Obecnie na około 40-metrowym wzgórzu składowiska, gdzie panują doskonałe warunki wiatrowe, znajduje się najnowocześniejsza, wysokowydajna turbina wiatrowa o mocy 3,4 megawata.

Celem hamburskiego Tincon jest promowanie umiejętności korzystania z mediów i edukacji politycznej wśród młodych ludzi. We współpracy z #UseTheNews poruszono tematykę dziennikarstwa i dezinformacji. Niektórzy wzięli udział w wydarzeniu „obóz informacyjny”, gdzie podczas warsztatów, pogadanek i stacji walk-in można było zapoznać się z pracą dziennikarską oraz wyprodukować swoje pierwsze treści.

Przyjemnym punktem programu była wizyta w muzeum czekolady Chocoversum, gdzie poznaliśmy etapy produkcji czekolady i samodzielnie mogliśmy wybrać ulubione składniki do własnej tabliczki.

Młodzież zachwycona była także szkołą partnerską, która jest nowoczesna i preferuje ciekawe rozwiązania metodyczne.

Cały projekt dofinansowany został przez polsko-niemiecką współpracę młodzieży.