Kalendarium

Niedziela, 2024-04-28

Imieniny: Bogny, Walerii

Narodowe czytanie "Nad Niemnem"

Społeczność Zespołu Szkół nr 2, jak co roku na początku września, wzięła udział w Narodowym Czytaniu, akcji pod patronatem pary prezydenckiej.

To wydarzenie odbywa się w całej Polsce, a nawet na świecie od 2012. Pierwszym dziełem literatury polskiej wybranym do czytania był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.

W bieżącym roku została wybrana powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstała w pozytywizmie. W formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Zresztą Eliza Orzeszkowa pisała ją jako wyraz podziwu dla dzieła Adama Mickiewicza.

Jednak przede wszystkim miał to być hołd złożony polskim patriotom: tym poległym w powstaniu styczniowym, ale również tym, którzy po klęsce powstania zaprezentowali nowy wzorzec patriotyzmu wyrażający się w kulcie pracy, w solidaryzmie narodowym, edukacji i dążeniu do sukcesu ekonomicznego Polaków prześladowanych przez zaborców

Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. 

Do czytania w naszej szkole, którego słuchaczami byli uczniowie klas czwartych i piątych, pani Joanna Ajewska wybrała trzy fragmenty utworu:

  • Legendę o Janie i Cecylii,
  • Opowieść o mogile powstańczej i
  • Kłótnię Zygmunta z Matką
  •  

Pięknie i wzruszająco fragmenty powieści odczytali: Ela Wnuk z kl. 5d, Emilia Karczewska kl. 5d i pan Sebastian Jabłoński oraz Natalia Raj kl. 2d, Kuba Wójcik 2b z panią Joanną Ajewską.

Wysłuchanie tak pięknie przeczytanych urywków dzieła było dla słuchaczy naprawdę poruszające.

A oto fotografie z wydarzenia, które wykonała Julia Kaczmarczyk z kl. 5d