Kalendarium

Poniedziałek, 2023-10-02

Imieniny: Racheli, Slawy

"Motylek" - Katarzyna Puzyńska

Katarzyna Puzyńska to polska pisarka, autorka wielu serii kryminałów o fikcyjnej wsi Lipowo, położonej niedaleko Brodnicy. Z wykształcenia jest psychologiem. Zanim zajęła się pisaniem, pracowała jako nauczyciel akademicki na wydziale psychologii.

Debiutancka powieść „Motylek” zaczyna się od mroźnego zimowego poranka na skraju mazurskiej wsi ,gdzie zostaje znalezione ciało zakonnicy. W toku czytania dowiadujemy się, że było to zabójstwo, a ktoś upozorował wypadek.

Jest to książka trzymająca w napięciu do ostatniej strony. Gdy czytelnikowi wydaje się , że już ,,ujął,, sprawcę w swych rozmyślaniach, okazuje się, że była to ślepa uliczka. Niejednokrotnie czytając powieść wydawało mi się, że rozwiązanie jest banalne, jednakże im dalej zagłębiałam się w powieść, tym więcej wątpliwości i podejrzanych miałam na swojej liście. Książka uczy czytelnika logicznego myślenia, skupienia uwagi na codziennych czynnościach, które wykonują bohaterowie oraz słowach , które rzucane mimochodem mogą być pomocne w rozwiązaniu zagadki.

Finalnie dowiadujemy się , że nasza odpowiedź była na wyciągnięcie ręki ,a to co najmniej istotne stało się sednem wyjaśnienia zabójstwa. Polecam tę książkę każdemu, kto interesuję się naturą ludzką, jej funkcjonowaniem w różnych okolicznościach oraz tym, którzy uwielbiają poczucie nutki niepewności i napięcia podczas czytania. Osobiście nie mogłam się oderwać od tej książki i wracałam do niej codziennie. Nie dawało mi spokoju jakie będzie końcowe rozwiązanie tej sprawy i co mogłam przeoczyć w poszukiwaniu sprawcy wraz z bohaterami.

Julia Jaroć 4d