Kalendarium

Poniedziałek, 2024-06-17

Imieniny: Laury, Leszka

75 LAT ZS nr 2 IM. W. JAGIEŁŁY? NASZA SZKOŁA NIE JEST STARUSZKĄ!

Komu przyszło uczyć się w tej szkole, ten wie, że z właściwymi ludźmi żadna praca nie jest zbyt trudna. 

Najnowsza historia Zespołu Szkół nr 2 im. W. Jagiełły jest okresem niezwykle dynamicznym. Z jednej strony to burzliwy czas kilku reform oświaty, z drugiej – zmiany w szkole wymusiła ewoluująca rzeczywistość pozaświatowa. Zadanie sprostania tym wymaganiom przypadło w udziale Agnieszce Pytel, której w 2008 roku powierzono stanowisko dyrektora szkoły.

 Stare przysłowie „Jaki pan, taki kram” świetnie pasuje do tego, co działo się (i nadal dzieje) w ZS 2 w ostatnich latach. Oto szalone czasy wymuszały na dyrektorze, nauczycielach i uczniach nieszablonowe, ale i ryzykowne rozwiązania. Jak się jednak okazało, w naszej placówce szaleńców nie brakuje. Na szczęście, gdyż ambitne cele wyznaczone przez społeczność dawnego SN-u mogły zdecydować o być albo nie być naszej szkoły.

 

Po pierwsze: ludzie

 

Najważniejszą osobą w szkole jest uczeń: młody człowiek żyjący na pograniczu realu i wirtualu, obywatel świata. Dla niego dydaktyk z kredą przy tablicy to nie najlepszy przewodnik. Nauczyciele zatem nauczyli się technologii cyfrowej, aby mówić do młodych w ich języku. W poszukiwaniu pomysłów na ciekawą lekcję ruszyli w świat i to dosłownie! Na zagranicznych stażach w Niemczech czy Hiszpanii podpatrują tamtejsze rozwiązania i reklamują dobre praktyki z Polski. W kraju nauczyciele ZS 2 szukają nowych kierunków kształcenia atrakcyjnych dla tutejszego rynku pracy.  Owocem tych wysiłków jest obecna oferta edukacyjna – pięć kierunków:

 • technik hotelarstwa
 • technik organizacji turystyki
 • technik żywienia i usług gastronomicznych
 • technik ekonomista
 • technik logistyk

 

Młodzi przychodzą do nas skuszeni także atrakcyjnymi praktykami i stażami zagranicznymi do Niemiec, Włoch, Portugalii i Hiszpanii, a ostatnio także do Szwecji.
W pracy za granicą polscy praktykanci i nauczyciele posługują się przede wszystkim językiem angielskim lub niemieckim, niektórzy mówią trochę po hiszpańsku. Popołudniami zwiedzają kraj pobytu, poznają tamtejszych mieszkańców i ich mentalność. Nie da się przecenić zalet takich wyjazdów. To nie tylko doskonalenie języka czy umiejętności zawodowych. Kontakt z resztą świata uczy otwartości, zwiększa pewność siebie i daje zwyczajnie radość z odkrywania odległych miejsc, innych kultur.

Aby poznać świat, uczniowie ZS 2 mogą też przyłączyć się do projektów edukacyjnych (np. unijnych). Oferty zaskakują atrakcyjnością i ciągle pojawiają się nowe.

 • Fascynuje cię różnorodność kulturowa? Proszę bardzo – proponujemy projekt GENERATION EUROPE lub wymianę młodzieży. Spotkania z rówieśnikami ze świata gwarantowane.
 • Chcesz jak najszybciej zarabiać? Mamy dla ciebie np. kursy obsługi wózka widłowego, barmański czy zdobycia umiejętności baristy.
 • Kochasz sport? Dobrze trafiłeś: mamy nowoczesną halę sportową z siłownią (a przy nich szatnie z prysznicami) i skutecznych trenerów.
 • A może masz naturę społecznika? To świetnie, w naszej szkole możesz być wolontariuszem, organizatorem licznych akcji samorządu uczniowskiego.

Odnajdą się tu także cisi wielbiciele literatury i artyści.

Nikogo nie dziwi pojawienie się na korytarzach kosmitów czy kowbojów.

Co roku nauczyciele i uczniowie wymyślają nowe konkursy i inne formy aktywności służącej rozwojowi człowieka.

Wielka moc tej szkoły tkwi właśnie w otwartości ludzi na nawet najdziwniejsze pomysły, jeśli tylko mają służyć mądremu celowi.

 

Po drugie: technologia

 

Jak wszystkie szkoły w Polsce staramy się o nowoczesne narzędzia pracy dla uczniów i nauczycieli. Obecnie w każdej pracowni mamy komputer z kamerą i mikrofonem. Na lekcjach korzystamy z rzutników multimedialnych. Mamy kilka pracowni komputerowych. Najciekawiej wyglądają pracownie do nauki przedmiotów zawodowych. Przypominają na przykład pokój hotelowy, restaurację z barem lub biuro podróży. Logistycy z jednej strony uczą się specjalnymi klockami i modelami pojazdów, jak najlepiej ustawić ładunek do transportu i czym go przewieźć. Z drugiej strony w mig przygotują ciekawą prezentację multimedialną. Klasy gastronomiczne ćwiczą umiejętności w kuchni na miarę XXI wieku. „Turyści” (uczniowie organizacji turystyki) i hotelarze wydają swoje czasopismo w wersji elektronicznej. Młodzi ekonomiści nie przypominają nudnych księgowych, gdy pomyślnie zdają egzamin zawodowy w formie elektronicznej.

Codziennym ułatwieniem dla osób z trudnościami w poruszaniu się jest winda.

 

Po trzecie: świat.

 

Nauczyciel jak rodzic – uczy młodzież nie dla siebie, ale dla świata.  

Po ukończeniu naszej szkoły młody człowiek otrzymuje możliwość wykonywania solidnych i ciekawych zawodów, np.:

 • technik hotelarstwa – można być concierge’em w hotelu, baristą lub barmanem
 • technik organizacji turystyki – można zyskać umiejętności pilota wycieczek
 • technik żywienia – kucharzem, kelnerem, barmanem, baristą
 • technik ekonomista – zarządza pieniędzmi (np. w banku)
 • technik logistyk – firmy transportowe, magazyny.

 

Nasza szkoła jest zauważana w skali kraju: od kilku lat ZS nr 2 (Technikum nr1) nagradzany jest tarczą – Znakiem Jakości Szkoły Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Złożyły się na to sukcesy naszych uczniów na olimpiadach przedmiotowych (np. logistycznej, z wiedzy o żywieniu i żywności) uwzględniono również wyniki egzaminów maturalnych i zawodowych. Za osiągnięcia 2021 roku otrzymaliśmy Srebrną Tarczę.

 

Ważna jest u nas także dbałość o relacje między nauczycielami i uczniami – to spuścizna po szkołach kształcących tu dydaktyków i wychowawców. Pracujemy nad tym już od etapu rekrutacji do klas pierwszych. Pielęgnujemy szkolne tradycje umacniające poczucie więzi, szacunek. Co roku z okazji DEN uczniowie przyznają wybranym pedagogom Złote Władki. Na Święto Zmarłych sprzątamy mogiły zmarłych nauczycieli i uczniów naszej szkoły, zapalamy znicze. Kadrę interesują emocje uczniów, ich stan psychiczny. W ostatnim czasie dużo pracy w tej kwestii mieli wychowawcy klas, psycholog i pedagog.

Nic dziwnego, że uczniowie wracają do dawnej szkoły nie tylko w odwiedziny, ale również po to, aby zostać nauczycielami ZS nr 2.

 

Joanna Ajewska

we współpracy
z Magdaleną Lewkowicz i Wioletą Olencką