Kalendarium

Środa, 2024-02-28

Imieniny: Ludomira, Makarego

Otwarcie ekopracowni w ZS nr 2 w Mrągowie

Tuż przed feriami zimowymi w Zespole Szkół nr 2 w Mrągowie oficjalnie otwarto ekopracownię, której urządzenie zostało dofinansowane przez Wojewódzki i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przecięcia wstęgi w drzwiach pracowni dokonała starosta powiatu mrągowskiego – pani Barbara Kuźmicka-Rogala.

Na wstępie pani dyrektor ZS nr2 Agnieszka Pytel opowiedziała jak doszło do powstania tej pracowni przyrodniczej przy udziale uczniów i nauczycieli w jej zaprojektowaniu. Podkreśliła szybkie tempo prac remontowych, jak wymiana podłogi, malowanie ścian, założenie nowych rolet, zamontowanie nowych szaf oraz ustawienie nowych ławek i krzeseł. Po wakacjach 2023 roku do ekopracowni sprowadzono liczne pomoce naukowe, które w dniu jej otwarcia zostały zaprezentowane. Pani starosta Barbara Kuźmicka-Rogala wyraziła swoje nadzieje dotyczące wpływu ekopracowni na zainteresowanie uczniów nauką w takiej sali.

Następnym elementem spotkania była prezentacja wybranych pomocy naukowych. Dokonali jej uczniowie klasy 1c oraz 4d. Pani starosta oglądała nowe plansze o tematyce ekologicznej, które wisiały na ścianach. Miała możliwość poznać powstawanie prądu elektrycznego na modelach pokazujących wykorzystanie wody, wiatru i światła. Uczniowie zaprezentowali jej także pomoce do badania gleb, w tym pomiar kwasowości i temperatury gleby w klasowych doniczkach, sprawdzono poziom zanieczyszczenia w ekopracowni, poziom hałasu, wysokość temperatury i wilgotności. Wybrane osoby prezentowały modele profili glebowych, zestawy skał, zestaw do badania czystości wody oraz inne pomoce dydaktyczne.

Pani starosta obejrzała też Kronikę Ekopracowni, w której zamieszczono opisy i zdjęcia dotychczasowych działań z wykorzystaniem otrzymanych pomocy. Kronika ta będzie nadal prowadzona, jako świadectwo edukacji ekologicznej w naszej szkole i okolicy.

Na zakończenie spotkania wszyscy stanęli do wspólnego zdjęcia.  

 

Autor: Jolanta Pawlak