TURNIEJ_MOTORYZACYJNY_2015

Uczniowie ZS nr 2 w Mrągowie zwyciężyli w 16. Powiatowych Eliminacjach Warmińsko-mazurskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. Wygrana smakowała podwójnie, bo trzy lata z rzędu niepokonani byli uczniowie I LO. Drużyna z mrągowskiego „esenu” pokazała także, że dobry kierowca nie ma płci.

Rozwiązać test z przepisów ruchu drogowego i historii motoryzacji, wykazać się umiejętnością udzielania pierwszej pomocy i znajomością obsługi motoroweru, to w części teoretycznej. W praktyce młodzieży z naszego powiatu przyszło zmierzyć się w konkurencji jazdy motorowerem i samochodem z przymocowanym do maski „talerzem stewarta”. I tak, po trzech latach dominacji mrągowskiego „ogólniaka”, w Powiatowych Eliminacjach Warmińsko-mazurskiego Turnieju Motoryzacyjnego najlepiej poradziła sobie drużyna z ZS nr 2 im. Władysława Jagiełły w Mrągowie.  Zwycięscy pokazali także, że dobry kierowca nie ma płci.

– Jestem zadowolona, bo pokazałyśmy, że kobiety mają siłę. W drużynie mieliśmy dwie dziewczyny i jednego chłopaka. Największa satysfakcja, bo jako jedyna drużyna mieliśmy taki skład i dziewczyny pokonały chłopaków. Dla mnie wygrana to ogromne zaskoczenie, bo podeszliśmy do tego „na luzie”, choć nerwy były. Chciałyśmy z koleżanką sprawdzić, czy faktycznie dziewczyny mogą być mocne w motoryzacji – powiedziała nam Klaudia Kobus z ZS nr 2 w Mrągowie. – Sama inicjatywa okazała się bardzo ciekawa, a poziom i konkurencja były wysokie. Pytania z ruchu drogowego nie zaskoczyły, ale historia motoryzacji już tak, były na przykład pytania o datę rozpoczęcia produkcji samochodu marki Polonez.

I Liceum Ogólnokształcące przegrało z „o włos”, plasując się na drugiej pozycji, trzecie miejsce wywalczyli uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych, a jako czwarty zmagania zakończył Zespół Oświatowo Sportowy „Baza”. Ale jak podkreśla Jolanta Malajkat z Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Mrągowie, brawa należą się wszystkim, bo młodzież zaskoczyła jury poziomem wiedzy z udzielania pierwszej pomocy.

–  Naszą uwagę zwróciło udzielenie pomocy medycznej, nie ukrywam, że do tej pory była to pięta Achillesowa młodzieży. Z roku na rok widzimy, że uczniowie coraz bardziej się angażują. Przygotowują ich oczywiście opiekunowie, korzystają z doradztwa ratowników medycznych, czego efekty było dziś widać. Cieszy nas to bardzo, bo nie jest to potrzebne tylko na okoliczność turnieju, to wiedza potrzebna na życie – podsumowała Jolanta Malajkat.

Powiatowe Eliminacje Warmińsko-mazurskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego odbyły się dziś (22 kwietnia) w Zespole Szkół Zawodowych w Mrągowie. Zmagania organizowane są już od 2000 roku przez Starostwo Powiatowe w Mrągowie przy współpracy z Komendą Powiatową Policji w Mrągowie, ośrodkami szkolenia kierowców, szpitalem powiatowym w Mrągowie oraz szkołami ponadgimnazjalnymi.

Drużyna z ZS nr 2 w Mrągowie za miesiąc powalczy w etapie wojewódzkim o przepustkę do finałów ogólnopolskich. Trzymamy za nich kciuki!

Tekst i zdjęcia Marlena Bieleninik