AIDS

Pamiętajmy, że jedynym sposobem aby dowiedzieć się czy jesteśmy zakażeni HIV jest wykonanie testu, do czego zachęca również tegoroczna kampania pod hasłem:

„Jeden test. Dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka”.
Celem kampanii jest zwiększenie świadomości dotyczącej testowania w kierunku HIV wśród osób dorosłych, a w konsekwencji zmniejszenie liczby zakażeń HIV wśród nowo narodzonych dzieci.

HIV jest dla niektórych Polaków nadal tematem tabu. Wiele osób niesłusznie uważa też, że ten problem ich nie dotyczy, przez co o swoim zakażeniu dowiadują się zbyt późno, nawet w fazie AIDS. Co roku w naszym kraju rodzą się również dzieci zakażone tym groźnym wirusem. Można temu jednak zapobiec – wystarczy jedynie, żeby przyszła mama wykonała w czasie ciąży test w kierunku HIV i poddała się odpowiedniemu leczeniu, gdyby ten test okazał się pozytywny.

Kobieta w ciąży, która wykona test w kierunku HIV, ratuje nie tylko swoje życie, lecz także daje szansę na zdrowe życie swojemu dziecku.

Organizatorem kampanii jest Krajowe Centrum ds. AIDS.

28 listopada 2014 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS. O walce z HIV/AIDS informowali uczniowie: Michalina Nieczepa 1e i Jakub Szarek 1e w przygotowanym programie artystycznym wystąpili: Dominika Józefowicz 1a, Karolina Jodko 1a, Piotr Jusow 1a. Za prezentację dźwięku i obrazu odpowiedzialny był Piotr Garnowski 3c i Karol Dejlidko 1e, a za informację o HIV/AIDS w szkole i wśród uczniów (dekoracja, plakaty, ulotki, czerwone wstążeczki) – Ewelina Jaworska 1 e, Emilia Alancewicz 1e, Ola Białeta 1e, Paulina Siwik 1e.

W spotkaniu uczestniczyła p. dyrektor ZS nr 2 Agnieszka Pytel, p. pielęgniarka szkolna Anna Nowakowska, nauczyciele i uczniowie klasy 1a, 1d, 1e.

Podczas spotkania został rozstrzygnięty konkurs literacki pt. „Daj sobie szansę na życie bez HIV”. W konkursie uczestniczyli uczniowie klas pierwszych, nagrodzono pracę Agnieszki Sobolewskiej 1c i Karoliny Jodko 1a przyznając dwa pierwsze miejsca.

Maria Achranowicz – pedagog szkolny

Przeczytaj jedną z nagrodzonych prac.

„Pewna historia…”