Kalendarium

Poniedziałek, 2024-06-17

Imieniny: Laury, Leszka

Zaproszenie do czytania

Mam świadomość, że przyjście do biblioteki jest dla niektórych sytuacją opresyjną, postanowiłam zatem przybliżyć Wam książki – przynajmniej niektóre - znajdujące się w naszej bibliotece szkolnej.

Informacje o całym księgozbiorze znajdują się oczywiście w katalogu biblioteki, który znajduje się TUTAJ, ale informacja katalogowa niewiele mówi o zawartości książki.

W załączonych wpisach będą pojawiać się krótkie informacje o treści wybranych książek, których przeczytanie może być dla niektórych/wszystkich (?) z Was przyjemne, potrzebne, ważne lub po prostu fajne.

Oczywiście zapraszam Was do zapoznania się z książkami, zwyczajnie w bibliotece.

Do zobaczenia, w bibliotece oczywiście :)

Wioleta Olencka

Powiększ obraz:

Trylogia Hell Tom 1-6 - P.S. Herytiera "pizgacz"

Start a Fire. Runda pierwsza
Wznieciliśmy ogień, nad którym nie byliśmy w stanie zapanować

Victoria Joseline Clark nigdy nie należała do szczególnie rozważnych dziewczyn, choć nie można jej było zarzucić braku inteligencji. Przez siedemnaście lat swojego życia uważała się za osobę przeciętną i taką również prowadziła egzystencję. Nauka w renomowanym liceum, wieczne kłótnie z irytującym bratem bliźniakiem, częste imprezy z przyjaciółmi, rodzinne kolacje w towarzystwie troskliwej matki i wiernego psa ― niczym się nie wyróżniała z tłumu innych dzieciaków z małego miasteczka Culver City w stanie Kalifornia, słynącego z turystów, kina i dobrego jedzenia.

Czytaj więcej o: Trylogia Hell Tom 1-6 - P.S. Herytiera "pizgacz"
Powiększ obraz:

"Tatuażysta z Auswitz" - Heather Morris

Wyjątkowa, oparta na faktach, łamiąca serce opowieść o człowieku, który przeżył Auschwitz i odnalazł tam prawdziwą miłość, a ta przetrwała przez lata. Poznaj losy tatuażysty obozowego.

Nawet wśród wielu wspaniałych opowieści o okrucieństwach II Wojny Światowej i Holocaustu (“Lista Schindlera”, “Chłopiec w pasiastej piżamie”), "Tatuażysta z Auschwitz" jest pozycją szczególną. Książka ta opowiada prawdziwą historię człowieka, który, podobnie jak inni Żydzi, trafił do obozu w Auschwitz, przeżył (pełniąc szczególną funkcję i pomagając wielu więźniom) i dożył sędziwego wieku. Tym człowiekiem był Lale Sokolov (wcześniej Ludwig Eisenberg).

Czytaj więcej o: "Tatuażysta z Auswitz" - Heather Morris
Powiększ obraz:

"Magda. Pożegnanie z pokoleniem" - J.B. Poznanski

Magda, urodzona w Anglii z polskich rodziców, wychowana przez babcię Helenę - sanitariuszkę w Powstaniu Warszawskim - mieszka i maluje we wschodnim Londynie. Zbiegiem okoliczności zjawia się na kilka dni w Warszawie z nadzieją spotkania ze Stefanem Wolskim, dowódcą jej babci podczas obrony Starego Miasta i ewakuacji kanałami. Również w Warszawie są towarzysze broni Stefana Wolskiego: Michał Praga, Jeremi Lange i Karol Modelski. Obecność Magdy zmusza ich do powrotu w przeszłość.

Czytaj więcej o: "Magda. Pożegnanie z pokoleniem" - J.B. Poznanski
Powiększ obraz:

"Gdy słowa zawodzą" - Julie Buxbaum

David nie potrafi rozmawiać z rówieśnikami. Kit zapomniała, jak to się robi.
Gdy śliczna i popularna Kit Lowell zaprzyjaźnia się z chorym na zespół Aspergera Davidem Druckerem, wszyscy są zszokowani – a najbardziej David i Kit. 

Czytaj więcej o: "Gdy słowa zawodzą" - Julie Buxbaum
Powiększ obraz:

"Dziewczyna z pociągu" - Paula Hawkins

Rachel każdego ranka dojeżdża do pracy tym samym pociągiem. Wie, że pociąg zawsze zatrzymuje się przed tym samym semaforem, dokładnie naprzeciwko szeregu domów.

Zaczyna się jej nawet wydawać, że zna ludzi, którzy mieszkają w jednym z nich. Uważa, że prowadzą doskonałe życie. Gdyby tylko mogła być tak szczęśliwa jak oni.

I nagle widzi coś wstrząsającego. Widzi tylko przez chwilę, bo pociąg rusza, ale to wystarcza.

Czytaj więcej o: "Dziewczyna z pociągu" - Paula Hawkins
Powiększ obraz:

"Listy do utraconej" - Brigid Kemmerer

Przypadek czy przeznaczenie? Ten list mógł przecież znaleźć każdy…

Juliet jest wrażliwą nastolatką. Nie może pogodzić się ze śmiercią matki i od wielu miesięcy zostawia listy na jej grobie. To jedyny sposób, by poradzić sobie ze stratą.

Declan Murphy to „typ spod ciemnej gwiazdy”. W szkole boją się go nawet nauczyciele. Zbuntowany siedemnastolatek odbywa na cmentarzu obowiązkową pracę na cele społeczne. 

Czytaj więcej o: "Listy do utraconej" - Brigid Kemmerer