Kalendarium

Poniedziałek, 2024-06-17

Imieniny: Laury, Leszka

Pożegnanie zmarłej nauczycielki

czarna_wstazka

 

   Z głębokim żalem informujemy, że w wieku 95 lat, zmarła 27.02.2021 r. w Mrągowie nasza była Nauczycielka Studium Nauczycielskiego i Zespołu Szkół nr 2 - 
   Pani Elżbieta Kraińska z domu Czartoryska.

 

 

 

Zmarła pani profesor Elżbieta Kraińska – to koniec  la belle epoque w naszej szkole.

  Uczennice Studium Wychowania Przedszkolnego nazywały ją Susan. Pamiętam niezwykłą skromność i niepowtarzalną charyzmę pani Kraińskiej. Cechy nie do połączenia u innej osoby u niej współbrzmiały zgodnie, bez fałszu i pozy.

  W szkole pełnej dziewcząt (w moich czasach do SWP chodziły tylko dziewczęta), uczyła nie tylko języka angielskiego – pokazywała nam, jak zachować dobre maniery i dumę w rozmaitych sytuacjach życiowych. Czasami dawała się namówić na wspomnienia z czasów swojego dzieciństwa. Cóż to były za opowieści! Pamiętajmy, że pani Elżbieta  Kraińska z domu była Czartoryska…..tak, tak, z TYCH Czartoryskich!

 Przed nami otwierała nie świat blichtru i bogactwa arystokratycznego, ale surowego wychowania młodych szlachciców w poczuciu szacunku wobec  wszystkich ludzi, obowiązku wobec rodziny, ojczyzny. Pamiętam, że któregoś razu wszystkie w klasie ubrałyśmy się jak „pensjonarki ze szkoły dla dziewcząt z dobrych domów”: ciemne sweterki, białe kołnierzyki, czarne spódnice, białe skarpetki, tenisówki i warkoczyki z maleńkimi wstążeczkami. Stanowiłyśmy jednodniową atrakcję, gdy w tych strojach chodziłyśmy grupami po korytarzu. Dla nastolatek dorastających w smutnych realiach PRL-u opowieści o  Wielkiej Brytanii to była kolejna atrakcja spotkań z panią profesor. 

 Siwe włosy spięte w kok, jasne spojrzenie łagodnych oczu, cichy głos, skromny sweterek i prosta spódnica z maleńkim rozporkiem. Tak ją zapamiętam. Do widzenia, Pani Profesor.

 Joanna Ajewska 
uczennica

 

Śp. pani Elżbieta Kraińska była oddanym, pełnym pasji nauczycielem języka angielskiego

W naszej pamięci pozostanie jako osoba skromna, pełna ciepła, taktowna i kulturalna.

Była przemiłą pełną empatii przewodniczką młodzieży.

Cześć Jej pamięci.

Pochowana będzie w dniu 03.03.2021 w Krakowie na Cmentarzu Salwatorskim.