Kalendarium

Piątek, 2024-04-19

Imieniny: Alfa, Leonii

Ekonomiści w Warszawie

24 maja młodzi ekonomiści z klas drugiej i trzeciej udali się na wycieczkę do Warszawy. Głównym celem podróży była Giełda Papierów Wartościowych gdzie mogli zapoznać się z zasadami jej działania.

Definicja giełdy papierów wartościowych jest bardzo prosta: to regulowany rynek, na którym odbywa się handel papierami wartościowymi, takimi jak akcje, prawa poboru, prawa do akcji czy obligacje.

Zawierane są na nim również transakcje z udziałem innych instrumentów finansowych, np. funduszy typu ETF, a także kontraktów terminowych na akcje, indeksy giełdowe czy waluty. Rolą giełdy papierów wartościowych jest przede wszystkim umożliwić nabywanie i sprzedawanie określonych instrumentów finansowych.

Następny etap wycieczki to Stadion Narodowy im Kazimierza Górskiego, znany także pod nazwą sponsorską PGE Narodowy. Jest to wielofunkcyjny obiekt, wybudowany w latach 2008–2011, przed piłkarskimi Mistrzostwami Europy 2012, w miejscu Stadionu Dziesięciolecia. Oficjalnie otwarty 29 stycznia 2012. Posiada 4. (najwyższą) kategorię w klasyfikacji UEFA.

Stadion umożliwia organizację widowisk sportowych, koncertów muzycznych, czy wydarzeń kulturalnych. Ponadto pełni funkcje biurowe, handlowe, hotelowe, gastronomiczne (docelowo 50 barów szybkiej obsługi). W efekcie, codziennie na jego terenie przebywa 2-3 tysiące osób.

Na dwukondygnacyjnych trybunach znajduje się 58 580 miejsc siedzących, w tym 4600 miejsc o podwyższonym standardzie oraz 69 lóż (dla 800 osób).

A na koniec coś dla wielbicieli zwierząt, chociaż zoo to dla wielu kontrowersyjne miejsce. Niemniej można obejrzeć tam zwierzęta, których w naturze nie zobaczylibyśmy.

Ogród zoologiczny to instytucja naukowo-badawcza i edukacyjna, stanowiąca miejsce hodowli i utrzymywania gatunków dzikich zwierząt w celu ich ochrony poza środowiskiem naturalnego występowania (ochrona ex situ), prowadzenia badań naukowych, edukacji oraz publicznej ekspozycji tych gatunków dla osób zwiedzających.*)

Miejski Ogród Zoologiczny im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie został utworzony w 1927r. Prowadzenie ogrodu powierzono Wenantemu Burdzińskiemu, byłemu dyrektorowi i założycielowi ogrodu zoologicznego w Kijowie. Pierwszymi mieszkańcami ogrodu stały się zwierzęta z upadłego zwierzyńca Pągowskiego oraz mniejszych menażerii.

Po śmierci Wenantego Burdzińskiego dyrektorem ogrodu został Jan Żabiński, człowiek wielkiej wiedzy, miłośnik zwierząt i popularyzator przyrody. W 1937 przyszło na świat słoniątko, co było osiągnięciem na skalę światową.

Podczas II wojny światowej teren ogrodu zoologicznego było miejscem, w którym Jan i Antonina Żabińscy udzielali pomocy Żydom. Dzięki ich działaniom wojnę przeżyła m.in. rzeźbiarka Magdalena Gross. Na kanwie tej historii powstał amerykański film pt. Azyl. Na parterze i w piwnicach zachowanej willi w której mieszkali Żabińscy, znajduje się wystawa związaną z tymi wydarzeniami.

Decyzja o odbudowie zoo podjęta została w 1946 roku i od razu przystąpiono do odbudowy i remontu budynków oraz gromadzenia zwierząt. W lipcu 1948 zoo zostało ponownie otwarte – ze 150 okazami, pochodzącymi głównie z darów od osób prywatnych.

W 1990 Ogród razem z parkiem Praskim został wpisany do rejestru zabytków.

Ogród to przede wszystkim ochrona ginących gatunków i tak w 2018r. podjęto decyzję o rezygnacji z hodowli niedźwiedzi brunatnych, gdyż ten gatunek w skali Europy nie jest zagrożony. Trzy niedźwiedzice mieszkające na wybiegu przy al. „Solidarności” (Tatra, Sabina i Miała) nie będą miały następców, a wybieg po ich śmierci ma zostać przekazany miastu.

ZOO jest regularnie modernizowane aby zapewnić jak najlepsze warunki życia zwierzętom.

Po tych tak różnych, jak na jeden dzień, wrażeniach i emocjach uczestnicy wycieczki wrócili do Mrągowa.

 

*) https://www.ekologia.pl/