Kalendarium

Środa, 2024-07-24

Imieniny: Kingi, Krystyna

Spotkanie z wolontariuszami pomagającymi Ukrainie

W lutym 2023 minie rok od czasu gdy na teren naszego wschodniego sąsiada – Ukrainy spadły bomby. Rozpoczęła się wojna wywołana przez Rosję, czyli według Kremla, operacja specjalna (Специальная военная операция).

To wydarzenie wstrząsnęło umysłami i sercami Polaków. Wielu z nas stanęły przed oczami kadry z filmów wojennych, a starsi przypomnieli sobie drugą wojnę światową i zbrodnie Rosjan popełniane na ludności cywilnej.

Mieszkańcy Ukrainy uciekali przed wojną, głównie kobiety i dzieci, a Polacy pojawili się na granicy by pomagać, rozwozić do miast w całej Polsce, dostarczać żywność i wszystko co potrzebne w ogarniętym wojną kraju.

W pomoc w Ukrainie zaangażował się pan Daniel Lewakowski, tata Nikodema z 3e5. Pan Daniel wozi do walczącej Ukrainy wszystko co tam potrzebne do życia ludziom w zrujnowanych miastach i wsiach. Pierwszy wyjazd do Ukrainy był jeszcze w lutym 2022 czyli kilka dni po wybuchu wojny. Do tej pory nasz bohaterski wolontariusz pojechał do Ukrainy już 28 razy – w najbliższy weekend też jedzie.

Panie Danielu jesteśmy z Pana dumni.

Również inni mieszkańcy Mrągowo ruszyli z pomocą ponieważ w naszym mieście pojawiło się wiele osób z Ukrainy. Obecnie na terenie miasta przebywa ok. 700 osób.

By pomóc przezwyciężyć traumę spowodowaną wydarzeniami wojennymi uczennice i uczniowie naszej szkoły pomagały zaaklimatyzować się w nowym miejscu dzieciom i młodzieży z Ukrainy.

Nasi wolontariusze to:
Nikola Pacenko, Oliwia Kiewrel, Malwina Podsiad, Oliwia Liszewska, Zuzanna Damięcka, Kinga Sikorska, Zuzanna Skorska, Adam Klecan.

Organizacją wielu działań pomocowych zajęła się pani Magdalena Lewkowicz nauczycielka historii. Zorganizowała grupę uczniów do pomocy przybyszom z Ukrainy, przez swoje kontakty międzynarodowe zebrała pokaźne kwoty pieniędzy na pomoc Ukraińcom przebywającym na terenie Mrągowa, którzy stracili wszystko co mieli. Pani Magda ciągle angażuje się w działania pomocowe.

Do grupy wolontariuszy dołączyła też pani Wioleta Olencka nauczycielka-bibliotekarka w ZS nr 2. W ramach pomocy mieszkającym w Mrągowie Ukraińcom, uczy podstaw języka polskiego by mogli w miarę szybko zaaklimatyzować się, dostać lepszą pracę i móc porozumiewać się z Polakami. Nasze języki są podobne i może przez to jest wiele słów wywołujących nieporozumienia. Obecnie współpracuje z Fundacją Charytatywną Głos Kobiet Ukrainy.

Pani Agnieszka Pytel pragnąc wyrazić swoje uznanie, zorganizowała spotkanie z panem Danielem Lewakowskim i wolontariuszami z naszej szkoły.

Uczniowie z niemałym zaskoczeniem dowiedzieli się, że również z Mrągowa jeździ do Ukrainy nasz sąsiad i pod ostrzałem rosyjskich kul niesie pomoc. Pan Daniel pokazał film ze swoich wyjazdów, na którym można było zobaczyć zniszczenia wojenne i uświadomić sobie, że jego wyjazdy nie są bezpieczne.

Cieszymy się, że mogliśmy pokazać uczniom, że można pomagać w różny sposób.

 

 

Autor: Wioleta Olencka