Kalendarium

Poniedziałek, 2023-10-02

Imieniny: Racheli, Slawy

"Dwanaście prac Herkulesa" - Agata Christie

Dwanaście prac Herkulesa to 26 tom serii poświęconej poczynaniom Herkulesa Poirot, belgijskiego detektywa rozwiązującego zagadki na całym starym kontynencie. Autorką jest znana i ceniona Agatha Christie.

Książka jest zbiorem dwunastu opowiadań, w których to Herkules rozwiązuje zagadki w jakiś sposób połączone z jego imiennikiem mitologicznym herosem Herkulesem. Zagadki te rozsiane są po całym kontynencie, a w jednym z opowiadań jest nawet wątek Polski.

O ile pomysł był ciekawy to w praktyce nie wyszło to już tak dobrze. Co prawda opowiadania są zgrabnie napisane to jednak ich połączenie z pracami Herkulesa, w niektórych momentach jest tak mocno na wyrost co mi osobiście bardzo przeszkadzało.

Opowiadania czytało się szybko jednak zagadki były albo zbyt proste i czytelnik już po kilku stronach widział jak to się kończy (co nie musi być minusem), albo było tak zagmatwane, że ciężko było się połapać.

Irytujące było też to z jaką łatwością przychodziło naszemu detektywowi rozwiązywanie zagadek. Wszystko układało się po jego myśli i ani razu się nie pomylił.

Książka w mojej ocenie bardzo przewidywalna jednak może to być związane z tym, że książka nie należy do najnowszych (1947 r.). Pomimo wszystko jest to obowiązkowy punkt każdego fana  Agathy Christie oraz Herkulesa Poirot.


Klaudia Zamojcin  4A