„Zdrowie człowieka tkwi od pokoleń
w tym co ma w głowie i co na stole”
prof. Jan Gawęcki

10 listopada 2015r już po raz dwudziesty odbyły się w naszej szkole eliminacje do etapu okręgowego Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. Jesteśmy szkołą, która od początku jest związana z tą Olimpiadą. Jedenaście razy uczniowie naszej szkoły byli uczestnikami etapu centralnego Olimpiady, w tym trzykrotnie do tego etapu dostawało się po dwoje naszych uczniów, zdobywając tytuły laureatów bądź finalistów OWoŻiŻ, oraz indeksy na wyższe studia.

Co roku w etapie szkolnym na terenie całej Polski bierze udział ok.7 tys.uczniów szkół ponadgimnazjalnych, z czego do etapu okręgowego kwalifikuje się od 650. do 750. a z tej liczby od 40. do 65. (zależy od roku) najlepszych uczestników z całej Polski dostaje się do etapu centralnego.

Każda Olimpiada oprócz podstawowych zagadnień z zakresu nauki o żywieniu i żywności ma inny temat wiodący. W latach poprzednich były to: „Bezpieczeństwo żywności i żywienia”, „Żywność tradycyjna i kuchnie narodowe”, „Żywienie u progu i schyłku życia”, „Węglowodany”, „Tłuszcze”, „Witaminy” „Ryby i drób w żywieniu” i wiele innych.

W roku bieżącym tematyką wiodącą jest: „Żywność prozdrowotna”. W eliminacjach szkolnych tej edycji Olimpiady brali udział uczniowie kształcący się w zawodzie: technik żywienia i usług gastronomicznych. Musieli oni zmierzyć się z testem, który składał się z 50. pytań, ujętych w pięć odrębnych części. Test nie był łatwy, a najwięcej trudności sprawiły uczestnikom pytania skojarzeniowe.

Najlepiej poradzili z nim sobie:

Laura Zawrotna z klasy 4c

Bartłomiej Olender z klasy 3c

i to oni 11 stycznia 2016r pojadą na eliminacje okręgowe OWoŻiŻ do Szczytna, gdzie będą rywalizować z najlepszymi uczestnikami etapu szkolnego liceów ogólnokształcących i techników z województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i części mazowieckiego. Zawody drugiego stopnia odbywają się równocześnie we wszystkich okręgach w Polsce.

Laurze i Bartkowi życzymy wytrwałości w przygotowaniach i sukcesów w etapie okręgowym.

Joanna Mazurowska