14 listopada 2018 roku odbyła się w naszej szkole XXI Rewia stołów im. Barbary Kozłowskiej- szkolny konkurs, którego zadaniem jest rozwijanie umiejętności i pomysłowości uczniów w nakrywaniu stołów.

Temat rewii Z Marszałkiem Józefem Piłsudskim przy stole był wyjątkowy, tak jak wyjątkowy jest jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Społeczność naszej szkoły również z radością włączyła się w obchody tego święta.

Tegoroczna Rewia Stołów była doskonałą okazją, by bliżej przyjrzeć się postaci Marszałka, nie tylko z uwagi na jego zasługi dla niepodległości, ale również z racji jego upodobań kulinarnych.

Józef Piłsudski cenił sobie podobno prostą kuchnię, nie lubił jednak między innymi bigosu czy zupy grochowej. Alkohol pił tylko w niedużych ilościach. Lubił za to palić papierosy oraz pić herbatę (nawet do 10 szklanek dziennie).

Poetka i sekretarka Piłsudskiego Kazimiera Iłłakowiczówna wspomina: „Marszałek upierał się przy herbacie z termosu, który miał być zawsze pełny i w pogotowiu. Wodę gotował w imbryku potwornej wielkości, w malutkiej kuchence, obojętny ordynans, młody chłop z Lubelskiego, ułan. Na imbryku z wodą stale stał imbryk z herbatą. Marszałek śmiał się z mego zgorszenia, że można pić tak robioną herbatę”

Nie zaskoczyła nas również informacja (w końcu każdy ma jakieś słabości), że Józef Piłsudski bardzo często jadł słodycze – głównie wedlowskie herbatniki i krakersy.

W konkursie wzięło udział siedem zespołów z klas 2a, 3c, 2c, które z pomocą nauczycielki przedmiotów gastronomicznych p. A. Kozak przygotowały i zaprezentowały przeróżne odsłony tegorocznego tematu. Aranżacje stołów oceniali: p. dyr. A. Pytel, p. Jacek Gajda – prezes mrągowskiego klubu Honorowych Dawców Krwi, p. Monika Labusch-Kaliszewska oraz p. Antonina Kozak.

Oto wyniki konkursu:

I miejsce

Stół Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża 3c TŻiUG, Milena Olbryś, Anna Porycka, Wiktoria Widuto, Iza Łojewska

II miejsce:

Stół Nasza wygrana bitwa w towarzystwie Marszałka Józefa Piłsudskiego- 2c TŻiUG, Natalia Mikołajczyk, Marta Sławińska, Katarzyna Dajnowska, Liwia Kreć

III miejsce:

Stół Wagonowi zamachowcy 2a TH – Grzegorz Abramek, Izabela Jarmołowicz, Dawid Pieciuk, Jakub Stefanowicz

Wyróżnienie:

Stół Gra śmierci– 2a TH Zuzanna Grabowska, Magdalena Jodko, Roksana Lewczuk