08.06.2017 roku uczniowie klasy 2d pod opieką pani Sylwii Bruderek i pani Aleksandry Sobotki pojechali na wycieczkę krajoznawczo – turystyczną do Lidzbarka Warmińskiego i Bisztynka.

W Lidzbarku Warmińskim uczniowie zwiedzili Zamek Biskupów Warmińskich, który zalicza się do najcenniejszych obiektów zabytkowych w Polsce. Jest najlepiej zachowaną średniowieczną twierdzą na ziemiach dawnego państwa zakonnego, choć – co ciekawe – nigdy nie znajdował się w rękach Krzyżaków. Powstał w XIV wieku i do złudzenia przypomina warownię krzyżacką. Wewnątrz można oglądać piękne sklepienia gwiaździste, charakterystyczne dla gotyckich budowli. Znajdują się tu m.in. kaplica, sala audiencyjna i komnaty biskupie, w których zobaczyć można wystawy poświęcone zakonników warmińskich. Obecnie w zamku mieści się oddział Muzeum Warmii i Mazur.

Następnie uczniowie odwiedzili „Diabelski Kamień” w Bisztynku, który jest jeden z największych w Polsce głazów narzutowych. Wysokość głazu to 3 m, obwód – 28 metrów. Powiadają, że kamień spełnia życzenia… Trzeba go dwukrotnie obejść zgodnie ze wskazówkami zegara poczynając od charakterystycznego pęknięcia, myśląc o swoim życzeniu. W średniowieczu zwany był „Kamieniem Biskupim” i stąd wzięła się nazwa miasteczka – Bischofstein.

Sylwia Bruderek