GRZECZNOSC

KLASY 1a, 1d i 2e

NAJBARDZIEJ KULTURALNYMI KLASAMI W SZKOLE

W dniach 24-28 listopada 2014 r. w naszej szkole odbył się Tydzień Grzeczności i Uprzejmości. Celem zabawy było propagowanie zasad kulturalnego zachowania w sytuacjach dnia codziennego, podkreślenie szacunku dla języka polskiego, uświadomienie konieczności dbania o czystość i poprawność języka.

Zabawa przypomniała uczniom  także znaczenie magicznych słów takich jak: dzień dobry, przepraszam, proszę, dziękuję, do widzenia. Każdego dnia na korytarzu szkolnym królowało inne słowo. Poszczególne słowa przedstawiane  były na plakatach w różnych językach świata. Uczniowie bawili się magicznymi słowami  i układali  z nimi hasła reklamowe np.

„W ZS 2 taka zabawa – proszę, dziękuję to podstawa.”

„Bądź uprzejmy nie tylko od święta, każdy uczeń ZS 2 to pamięta.”

„Dzień dobry, gdy kogoś widzimy.

Do widzenia, gdy wychodzimy.

Dziękujemy, gdy dostajemy.

Prosimy, gdy czegoś chcemy.”

Na długich przerwach na korytarzu szkolnym  pokazywane były  prezentacje multimedialne przygotowane przez uczniów szkoły:

• klasa 1a przygotowała prezentację na temat kultury stroju,
  • klasa 1d nagrała filmik przedstawiający sceny z życia uczniów
  • klasa 2e przygotowała i przedstawiła dwie prezentacje dotyczące kultury w miejscu publicznym oraz korzyści wypływających z dobrego wychowania.

Zachowanie uczniów klas, które wzięły udział w zabawie oceniali  nauczyciele.

I… okazało się, że najbardziej kulturalnymi  klasami w szkole są klasy 1a, 1d i 2e.

Mamy nadzieję, że dzięki tej zabawie wszyscy utrwalili sobie nawyk kulturalnego  zachowania w różnych sytuacjach i na co dzień  będą używać zwrotów i form grzecznościowych.

Opiekunowie SU

M. Cienka, M. Mikłasz