Przez prawie trzy tygodnie młodzież z Powiatu Mrągowskiego pod opieką Pani Magdaleny Lewkowicz i Pani Marty Perfikowskiej realizowała projekt zakładający odremontowanie świetlicy dla dzieci wraz z terenem wokół Centrum Młodzieżowego Vorhalle w Niemieckim Hagen. Odbywają się tu zajęcia integracyjne, tematyczne, dzieci odrabiają lekcje i spędzają czas wolny pod opieką pedagogów.

Projekt odbywa się w ramach współpracy 3. partnerów z Polski, Niemiec i Turcji. W 3-letnim cyklu odbędą się 3 międzynarodowe workcampy – co roku latem w innym kraju. Uczestnikami może być młodzież od 16 do 25 roku życia. Praca młodzieży i opiekunów odbywa się w formie wolontariatu. Po Niemczech projekt będzie realizować  Turcja , a za dwa lata Polska. Partnerami przy realizacji projektu są 3 organizacje: Falken Hagen (Hagen / Niemcy), Mugla Genclik Merkesi (Mugla / Turcja), Fundacja Borussia (Olsztyn / Polska). Koordynatorem ze strony Polskiej jest Pani Kornelia Kurowska,  która zagwarantowała uczestnikom pokrycie wszelkich kosztów oraz precyzyjnie przygotowała grupę do wyjazdu pod względem realizacji celów.

Pobyt w Hagen nie był łatwy, ale bardzo pouczający. Obce miejsce, bariera językowa( grupa Turecka nie do końca posługiwała się językiem angielskim), mnóstwo pracy fizycznej. Po przyjeździe mieliśmy kilka dni na poznanie się i zintegrowanie. Wspólnie przygotowywaliśmy posiłki, sprzątaliśmy po nich, graliśmy w gry integracyjne. Następnie rozpoczęliśmy remont budynku. Do naszych zadań w pierwszych dniach pracy należało przygotowanie pomieszczeń do remontu( szlifierka, sprzątanie, oklejanie).Następnie pomalowanie ścian, sufitów, stolarki drzewnej w czterech pomieszczeniach, przedpokoju oraz dwu piętrowym korytarzu. Oczyszczenie garażu ze sprzętu do recyklingu, przygotowanie ogrodu, przesadzenie kwiatów, wyszlifowanie i pomalowanie ławek i stolików oraz zrobienie kompostownika. Podczas pracy okazało się , że grupa polskiej młodzieży jest najbardziej pracowita! Tak naprawdę zostawiliśmy w Hagen nowy dom dla następnych co najmniej 3 pokoleń. Jestem dumna, że nasze dzieciaki pokazały, iż można się bawić, ciężko pracować i nie narzekać, bo to była nasza dewiza– mówi Lider grupy M.Lewkowicz.

Oprócz pracy organizatorzy zapewnili wiele atrakcji basen, zwiedzanie muzeum w Hagen, wyjazd do Amsterdamu , park rozrywki,  spływ kanu i narty wodne.

Niektórzy zawiązali nowe przyjaźnie, ciężko było się rozstawać i rezygnować z porannych wspólnych tańców, kebabu, karaoke na playstation, zmywania, prania, wi-fi party, czekolady w słoiczku, aspiryny,  hałasu do 4 rano, Macgyver itd…- mówi M. Lewkowicz

A co mówią sami uczestnicy z Polskiej grupy o workcampie?

Nasza zagraniczna wyprawa bardzo mi się podobała. Podczas 3 tygodni workcampu wiele się nauczyłam. Poznałam inne kultury, religie, innych ludzi a przede wszystkim bliżej poznałam siebie – własne możliwości, charakter. Języki obce nie stanowią już dla mnie problemu choć przyznaje że szczery uśmiech i chęć pomocy czasem potrafiły zdziałać więcej . Nasz  wyjazd naładował mnie pozytywną energią chciałabym za rok spotkać się w podobnym gronie w Turcji na kolejnej części ewoca3 – Magdalena Olszewska

To mój pierwszy wyjazd w tak dużej grupie. Nie zamieniłabym tego czasu spędzonego razem na nic innego. Dużo się nauczyłam, poznałam nowych ludzi, sprawdziłam siebie w innych niż codzienne warunkach. Szczerze mówiąc nie chciało mi się wracać. Czekam na następną ewocę3!- Marta Wójcik

Pomimo barier językowych oraz zebraniu w jednym miejscu młodzieży z trzech różnych państw o zupełnie odmiennej kulturze workcamp przebiegł sprawnie i w miłej atmosferze. Udało nam się po części zintegrować z naszymi rówieśnikami z Turcji a cały projekt przebiegł w miłej atmosferze dzięki licznym wyjazdom, atrakcjom i zabawom integracyjnym.- Kacper Piotrowski

Było super! Oczywiście najfajniejsze były atrakcje, które zapewnił nam organizator. Remont również był dobrą zabawą w dobrym towarzystwie ale i  ciężką pracą. Na pewno nigdy tego nie zapomnę!- Klaudia Kneć.

Uczestnicy projektu: Bielecki Arkadiusz, Dejlidko Karol, Kneć Klaudia, Olszewska Magdalena,  Piotrowski Kacper, Sztaba Karolina, Wójcik Marta.