W ramach edukacji regionalnej, jaką od wielu lat zajmuje się Biblioteka Pedagogiczna w Mrągowie, w tym roku szkolnym spotkania integracyjne klas pierwszych Zespołu Szkół nr 2, odbyły się m.in. w Mazurskiej Izbie Regionalnej w Marcinkowie.

Prowadzone były przez Jolantę Hellis, pracownika Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej, a także właścicielki Mazurskiej Izby.

Mazurska Izba, to niewielkie muzeum, mieszczące się w budynku dawnej stajni, gdzie od kilku lat gromadzone są stare sprzęty, meble, dokumenty, fotografie, książki, odzież oraz wspomnienia po byłych mieszkańcach Mazur. W swoich zbiorach Mazurska Izba posiada również nieliczne eksponaty przywiezione przez nowych powojennych osadników, min. z Kurpi, czy ze Wschodu (Litwy, Białorusi). Nawiązuje też do dawnych tradycji świątecznych: bożonarodzeniowych i wielkanocnych. Od kilku lat organizuje w czerwcu Noc Świętojańską – po mazursku zwaną Palinocką, a jesienią, w listopadzie, m.in. darcie pierza. Prowadzi badania (prace) nad dawnym strojem ludowym. Promuje gwarę mazurską, dawno już zapomnianą, nawiązuje do  smaków Mazurów i od wielu lat współpracuje z Biblioteką Pedagogiczną.

W zajęciach, w terminie od 18.09 do 22.09, wzięli udział uczniowie wszystkich pierwszych klas Zespołu Szkół nr 2 im. W. Jagiełły w Mrągowie wraz z wychowawcami: Iwoną Dołżycką, Joanną Ajewską, Katarzyną Krawczyk, Grzegorzem Cioskiem oraz panią psycholog Olgą Sobótką i nauczycielami bibliotekarzami Wioletą Olencką i Moniką Labusch-Kaliszewską.

Uczniowie w trakcie zajęć poznali wyposażenie Izby, mogli dotykać i mierzyć dawne stroje, bieliznę, świetnie bawiąc się przy tym; mogli wysłuchać wspomnień pani Anny Hajdukiewicz  (z domu Kerstan) – autochtonki z Marcinkowa, czy też bajki w gwarze mazurskiej „Cyrwuna Kapka” ze zbioru „Bajek Warmii i Mazur” pod red. Haliny Konecznej i Wandy Pomianowskiej, albo opowiadania Groska „O przeflancowaniu ze wsi do miasta” autorstwa Dietmara Serafina. Na koniec spotkania, w  części warsztatowej, młodzież ubijała masło dawną metodą, a następnie degustowała je z chlebem. Mamy nadzieję, że smakowało…

Dziękujemy wszystkim klasom za udział w spotkaniach, myślimy, że chociaż trochę się zintegrowali.  Zapraszamy, na kolejne – o Naszej małej Ojczyźnie, zarówno do Biblioteki Pedagogicznej, jak i Mazurskiej Izby Regionalnej.

Jolanta Hellis