POLIN - lekcja na żywo

POLIN – lekcja na żywo

23 października o 11.30 na auli szkolnej  pięć klas wzięło udział w lekcji on-line dla szkół ponadpodstawowych przygotowanej przez MHŻP POLIN pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Tematem była „Opowieść o Żydach Polskich” ukazana na wystawie głównej Muzeum Polin. Po wystawie oprowadzili nas znani aktorzy Maria Seweryn i Maciej Orłoś. Opowiedzieli o kulturze i historii Żydów w Polsce. Zobaczyliśmy na żywo, jak na tle historii naszego kraju wyglądało życie polskich Żydów i ich relacje z resztą społeczeństwa. Przenieśliśmy się do XV-wiecznego Krakowa, stanieliśmy na chwilę pod sklepieniem XVII-wiecznej synagogi w Gwoźdźcu i weszliśmy na zatłoczoną ulicę międzywojennej Warszawy. Przeszliśmy też przez galerię opowiadającą o Zagładzie.

Aby wziąć udział w tym niecodziennym przedsięwzięciu wystarczyło mieć komputer, połączenie z Internetem oraz rzutnik multimedialny. Lekcja w tym samym czasie emitowana była w TVP Kultura oraz na łączach Radia Polskiego .

Lekcja została przygotowana w związku z planowanym na 28 października 2014 oficjalnym otwarciem wystawy stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Wystawa będzie jedyną na świecie ekspozycją opowiadającą o 1000-letniej historii Żydów polskich. W ośmiu galeriach ukaże fascynujące dzieje społeczności żydowskiej w naszym kraju.

Już wiemy, że w lekcji przez Internet w całym kraju wzięło udział 400 tysięcy uczniów.

Organizator: Magdalena Lewkowicz