13-go w piątkowy wieczór 28. osobowa grupa uczniów zebrała się na szkolnej auli na II wieczorze filmowym i mini konferencji historycznej pt. „Ocalić od zapomnienia”.

Idea wspólnych spotkań po lekcjach, oglądania fragmentów filmów fabularnych i porównywania ich z tym czego młodzież uczy się na lekcjach okazało się świetnym pomysłem. Drugie spotkanie zorganizowano na prośbę samej młodzieży.

Tego wieczoru mogliśmy dojrzeć człowieczeństwo w trudnych przypadkach wojennych na przykładzie „Złodziejki książek” i „Biegnij chłopcze biegnij”. Tematyka we fragmentach filmów była o tyle ciekawa, iż pokazywała historię II wojny światowej i postępowanie człowieka w środku wojennych Niemiec.

Druga historia opowiadała fragmenty z życia małego 9-cio letniego chłopca, który uciekł z getta i przez 3 lata tułał się po polskich wsiach z nadzieją przeżycia.

Młodzież bardzo trafnie odczytywała przesłania tych dwóch historii, że m.in: dobro człowieka nie wynika z jego pochodzenia, pomagać to ludzkie, każdy chce przeżyć, nadzieja umiera ostatnia.

Na tym spotkaniu złożyliśmy również życzenia urodzinowe (w niecodzienny sposób) edukatorce z instytutu Yad Vashem Orit Margaliot, której dziadkowie mieli polskie pochodzenie, a zginęli w Holocauście.

Dziękuję młodzieży za spędzony wspólnie czas.

Magda Lewkowicz