Kalendarium

Poniedziałek, 2023-01-30

Imieniny: Martyny, Macieja

Młodzi czytają

młodzi czytają


 

 

 

Powiększ obraz:

"Motylek" - Katarzyna Puzyńska

Katarzyna Puzyńska to polska pisarka, autorka wielu serii kryminałów o fikcyjnej wsi Lipowo, położonej niedaleko Brodnicy. Z wykształcenia jest psychologiem. Zanim zajęła się pisaniem, pracowała jako nauczyciel akademicki na wydziale psychologii.

Debiutancka powieść „Motylek” zaczyna się od mroźnego zimowego poranka na skraju mazurskiej wsi ,gdzie zostaje znalezione ciało zakonnicy. W toku czytania dowiadujemy się, że było to zabójstwo, a ktoś upozorował wypadek.

Czytaj więcej o: "Motylek" - Katarzyna Puzyńska
Powiększ obraz:

"Okrutny książę" - Holly Black

“Zamiast się bać, mogłabym stać się kimś, kogo inni by się bali”

Porwana i niedoceniana śmiertelniczka, wrzucona do krainy elfów pragnie tylko jednego - akceptacji. Jude codziennie musi walczyć, jednak wraz z upływem czasu stawka rośnie. Władza uzależnia, każdy, kto tylko jej dostąpi, zatraca się w niej, pragnąc więcej. Nie wszystko, co się świeci, jest złotem, tym bardziej wśród magicznych istot, których życie polega na knuciu intryg. Zdobycie tronu jest prostsze niż jego utrzymanie.

Trylogia “Okrutnego Księcia” stała się hitem literatury młodzieżowej. Holly Black - autorka serii, teraz zwana również królową elfów, powróciła z przytupem.

Czytaj więcej o: "Okrutny książę" - Holly Black
Powiększ obraz:

"Angst with happy ending" - Weronika Łodyga

„Angst with happy ending” to druga książka autorki „Hurt comfort” Weroniki Łodygi. 

Opowiada o losach Aleksa, który poznaje przez Internet pewną dziewczynę Yuki, z którą świetnie się dogadują Okazuje się jednak nie do końca się tym, za kogo się podawała. W książce podążamy za codziennym życiem Aleksa, problemami jego oraz jego przyjaciół. 

Kolejna książka tej autorki i kolejna, która niesamowicie mi się podoba. Jest nieco bardziej poważna niż hurt comfort i porusza inne, moim zdaniem nieco trudniejsze tematy, jednak napisana jest w ten sam lekki i bardzo przystępny sposób.

 

Czytaj więcej o: "Angst with happy ending" - Weronika Łodyga
Powiększ obraz:

"Dwanaście prac Herkulesa" - Agata Christie

Dwanaście prac Herkulesa to 26 tom serii poświęconej poczynaniom Herkulesa Poirot, belgijskiego detektywa rozwiązującego zagadki na całym starym kontynencie. Autorką jest znana i ceniona Agatha Christie.

Książka jest zbiorem dwunastu opowiadań, w których to Herkules rozwiązuje zagadki w jakiś sposób połączone z jego imiennikiem mitologicznym herosem Herkulesem. Zagadki te rozsiane są po całym kontynencie, a w jednym z opowiadań jest nawet wątek Polski.

Czytaj więcej o: "Dwanaście prac Herkulesa" - Agata Christie
Powiększ obraz:

"Ponad wszystko" - Nicola Yoon

„Gdyby moje życie było książką i dałoby się je przeczytać od końca, nic by się nie zmieniło. Dzisiejszy dzień jest taki sam jak wczorajszy. Jutro będzie takie tamo jak dzisiaj, w Księdze Maddy wszystkie rozdziały są identyczne". Te pesymistyczne rozważania na temat swojego życia snuje Maddy Whittier.

Główna bohaterka powieści "Ponad wszystko" Maddy to nastolatka, która cierpi na rzadką chorobę, która powoduje, że nie może wychodzić z domu ani mieć bliskiego kontaktu z ludźmi. Przez całą dobę jest pilnowana przez swoją mamę i zatrudnioną pielęgniarkę Carlę.

Czytaj więcej o: "Ponad wszystko" - Nicola Yoon
Powiększ obraz:

"Już mnie nie oszukasz" - Harlan Cobain

Książka „Już mnie nie oszukasz” Harlana Cobena pokazuje historię Mai, której mąż zostaje zamordowany na jej oczach przez wojskowych w cywilu. Dziewczyna czuje strach i postanawia zamontować ukrytą kamerę w swoim domu. Pewnego dnia przeglądając zarejestrowane przez kamerę nagrania zauważa swojego martwego (!) męża bawiącego się z ich 2-letnią córką. 

Czytaj więcej o: "Już mnie nie oszukasz" - Harlan Cobain