W dniach: 26 i 27 października we wszystkich szkołach w Polsce  biorących udział w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych odbyły się już po raz czterdziesty drugi eliminacje szkolne.

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy oraz umiejętności praktycznych organizowany w naszym kraju, któremu patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także Ministerstwo Środowiska.

Uczniowie w tej olimpiadzie mogą  startować w 11 blokach tematycznych obejmujących – produkcję roślinną, produkcję  zwierzęcą, mechanizację rolnictwa, ogrodnictwo, technologię żywności, gastronomię, agrobiznes, inżynierię i ochronę środowiska, leśnictwo, architekturę krajobrazu i weterynarię.

W naszej szkole do eliminacji przystąpili uczniowie klasy 3c, uczący się w zawodzie: technik żywienia i usług gastronomicznych. Wybrali oni rywalizację w dwóch blokach tematycznych:

• Gastronomia
  • Technologia żywności

Uczestnicy musieli w każdym bloku Olimpiady rozwiązać test w części pisemnej składający się z 60 pytań oraz wykonać 3 zadania w części praktycznej. Za obie części można było maksymalnie uzyskać 120 punktów.

Eliminacje szkolne OWIUR były dla uczniów wartościowym przeżyciem. Biorąc w nich udział mogli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności związane z ich kierunkiem kształcenia.

Szkolna Komisja OWIUR w składzie: Joanna Mazurowska i Antonina Kozak do reprezentowania szkoły w eliminacjach okręgowych zakwalifikowała:

W bloku Gastronomia:

1. Sylwię Skoniecką z klasy 3c
  2. Wiktorię Nadolną z klasy 3c

W bloku  Technologia żywności:

1. Kamila Samoraja z klasy 3c
  2. Kacpra Puska z klasy 3c

Brawa należą się również Zuzannie Walinowicz i Nicoli Baran.
O ostatecznej kwalifikacji do etapu okręgowego zadecyduje jednak Komitet Okręgowy Olimpiady w Olsztynie. Wyniki do szkół będą przesłane pod koniec listopada i wtedy poinformujemy, kto z naszej szkoły pojedzie 20 kwietnia 2018 r na zawody II stopnia do Olsztyna.

Zwycięzcom eliminacji szkolnych gratulujemy i liczymy na dalsze sukcesy.

Joanna Mazurowska