Pod takim hasłem uczniowie klas 3d- technik ekonomista i 3e- technik logistyk zwiedzali Port Lotniczy Olsztyn-Mazury. Młodzi ekonomiści w ramach innowacji pedagogicznej „Z myślą o służbie” poznali specyfikę pracy lotniskowych służ mundurowych oraz warunki jakie należy spełnić by takim pracownikiem zostać. Przyszli logistycy natomiast poznali zasady funkcjonowania lotniska z punktu widzenia organizacji transportu powietrznego oraz wykorzystania posiadanej infrastruktury liniowej i punktowej.

Zwiedzaniu portu lotniczego towarzyszyły nowe emocje i pozytywny stres u potencjalnych podróżnych lub przyszłych pracowników. Uczniowie poznali historię budowy lotniska i jego specyfikę, a pracownik służb lotniskowych opowiedział szczegółowo na czym polega praca poszczególnych osób uczestniczących w obsłudze podróżnych i nie tylko.

Każdy uczestnik wycieczki przeszedł odprawę bagażową i celną, kontrolę osobistą i poznał „złote zasady” uczestników pasażerskiego ruchu lotniczego. Już wszyscy wiedzą, czego nie wolno robić i mówić podczas pobytu na lotnisku. Lotniskowym autobusem uczniowie odbyli podróż po miejscach, których w rzeczywistych warunkach nie odwiedzają przylatujący i odlatujący pasażerowie. Strażacy z Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej zademonstrowali swój nowoczesny sprzęt strażacki posiadany na wypadek zagrożenia pożarowego – są to wozy strażackie przygotowane specjalnie do obsługi lotnisk.

Największą atrakcją lotniskowej wyprawy było spotkanie z sokolnikiem, przemiłym człowiekiem, wielkim pasjonatem swojej pracy. Mogliśmy nie tylko zobaczyć na czym polega jego służba, ale niektórzy z nas mogli jej nawet dotknąć trochę bliżej. Trzymaliśmy na własnych rękach jastrzębia, który ma na lotnisku do wykonania tak ważne zadanie jak inni pracownicy obsługi lotniska.

Dla części z nas była to pierwsza wizyta na lotnisku, ale doświadczenie, które zdobyliśmy każdy wykorzysta na pewno w przyszłości w praktyce. Ponieważ uczeń naszej szkoły to mobilny absolwent, któremu nie straszny żaden lot.

Katarzyna Krawczyk i Iwona Dołżycka