Wesele_Narodowe_Czytanie_plakat

Również w bieżącym roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły dołączyli do akcji Narodowe Czytanie.

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa i w ubiegłym roku „Quo vadis?” Henryka Sienkiewicza.

W tym roku lekturą Narodowego Czytania jest „Wesele” – dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego. Para prezydencka 2 września zainaugurowała czytanie Wesela, podobnie jak w ubiegłym roku, w Ogrodzie Saskim. Mimo niesprzyjającej pogody widzowie dopisali. Dzieło było czytane przez znakomitych aktorów i muzyków. Akcja Narodowego Czytania odbyła się również w wielu miejscach w Polsce, między innymi na pokładzie okrętu muzeum ORP Błyskawica w Gdyni, a także w Bibliotece Publicznej Mrągowie.

Utwór powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic, na którym bawili się wiejscy gospodarze i ich żony oraz krakowska inteligencja. Wśród zaproszonych „z miasta” gości był również Stanisław Wyspiański, wieloletni przyjaciel Lucjana Rydla, o którym Tadeusz Boy-Żeleński tak napisał w „Plotce o Weselu”:

„…szczelnie zapięty w swój czarny tużurek stał całą noc oparty o futrynę drzwi, patrząc swoimi stalowymi, niesamowitymi oczyma. Obok wrzało weselisko, huczały tańce, a tu do tej izby raz po raz wchodziło po parę osób, raz po raz dolatywał jego uszu strzęp rozmów. I tam ujrzał i usłyszał swoją sztukę”.

Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie „Wesele” opublikowano po raz pierwszy.

Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań dzieła. W bieżącym roku zostało przetłumaczone także na polski język migowy.

Do Narodowego Czytania w naszej szkole panie polonistki wybrały kilka znaczących scen „Wesela” znanych m.in. z powodu użytych tam zwrotów, które przeszły do języka codziennego oraz takich, które pokazują główną myśl utworu.

Zapraszamy do słuchania….

….oraz do przeczytania całego dzieła w przyszłości :)

Fragmenty „Wesela” czytali:

• Czepiec, Dziennikarz (pan Zbigniew Marczuk i Przemek Charkot)
  • Radczyni, Klimina (pani Monika Labusch-Kaliszewska i pani Wioleta Olencka)
  • Pan Młody, Panna Młoda (Adam Wandyk i pani Katarzyna Krawczyk)
  • Pan Młody, Żyd (Adam Wandyk i Jakub Nowacki)
  • Poeta, Gospodarz (Dawid Lenkiewicz i pan Grzegorz Ciosek)
  • Pan Młody, Gospodarz (Adam Wandyk i pan Grzegorz Ciosek)
  • Stańczyk, Dziennikarz (Bartłomiej Wróbel i Przemek Charkot)
  • Jasiek, Gospodarz (Kuba Ksepka i pan Grzegorz Ciosek)
  • Jasiek, Chochoł (Kuba Ksepka, pan Mariusz Lasota