Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Inicjatywa podjęta jeszcze za czasów prezydentury pana Bronisława Komorowskiego.
Akcja została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. Rok 2016 to czytanie Quo vadis powieść, za którą Henryk Sienkiewicz otrzymał nagrodę Nobla, a w 2017 czytaliśmy Wesele – dramat Stanisława Wyspiańskiego.

W bieżącym roku przypada setna rocznica odzyskania niepodległości. Na ten jubileuszowy rok do Narodowego Czytania wybrano tekst „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego

Wybór znakomity, powieść opowiada o odradzającej się Polsce, o ścieraniu się wizji i poglądów, a w czasach, gdy się ukazała, krytykowana była od lewicy po prawicę – za to, że nie gloryfikuje żadnej ze stron. „Przedwiośnie” stawia pytania ważne: o kształt państwa, jego przyszłość, stosunek do obywateli.

Prezydent Andrzej Duda o „adaptację” „Przedwiośnia” poprosił Andrzeja Dobosza, krytyka literackiego, księgarza, felietonistę i jednego z aktorów słynnego „Rejsu” Marka Piwowskiego (scena gry w „salonowca”).

Ta adaptacja wzbudziła wiele kontrowersji wśród literaturoznawców, między innymi w wyniku tego zabiegu z tekstu powieści znikło słowo „tudzież”

Na wspólne czytanie „Przedwiośnia” w auli szkolnej zgromadzili się uczniowie trzecich i czwartych klas Technikum nr 1 w Zespole Szkół nr 2. Powieść Stefana Żeromskiego jest omawiana w trzeciej lub czwartej klasie, stąd taki wybór odbiorców.

Wybór tekstów powieści czytali uczniowie wespół z nauczycielami i panią dyrektor oraz panie bibliotekarki Biblioteki Pedagogicznej.

Ponadto w bibliotece szkolnej otwarto wystawę różnych wydań powieści. Przed czytaniem powieści obejrzeliśmy fragmentu filmu w reżyserii Filipa Bajona.

W Warszawie Narodowe czytanie zainaugurowała para prezydencka pani Agata Kornhauser-Duda i pan Andrzej Duda.

W naszej szkole czytanie Przedwiośnia rozpoczęła pani dyrektor Agnieszka Pytel, rozdział pierwszy: Rodowód.

Pozostałe fragmenty czytali:

Rozdział drugi: Rewolucja – pani Magdalena Lewkowicz

Rozdział trzeci: Grabarz. Spotkanie z ojcem – pan Zbigniew Marczuk

Rozdział czwarty: Podróż przez Rosję. Opowieść o szklanych domach – panie Anna Wysuwa-Szefler i Jolanta Hellis (bibliotekarki Biblioteki Pedagogicznej)

Rozdział piąty: Dalszy ciąg wędrówki. Śmierć ojca. Przybycie do Polski – Kuba Nowacki 4e

Rozdział ósmy: Poznanie pięknej wdowy oraz rozdział dziesiąty: Rozmowy z Karoliną. Początek romansu z Laurą – pani Katarzyna Krawczyk, i Adam Wandyk kl. 4e

Rozdział szesnasty: Spór z Gajowcem. Nieszczęśliwy kochanek atakuje Belweder – pani Marta Skarżyńska