Uczniowie sześciu szkół biorących udział w XIV Przeglądzie Szkół otrzymali bardzo prestiżową i interesującą nagrodę od senator RP Pani Małgorzaty Kopiczko, a mianowicie wycieczkę do Senatu i Sejmu.

Na wycieczkę pojechało po 7-8 uczniów z każdej szkoły, tyle mogło zmieścić się w autokarze, w związku z tym mieliśmy możność poznać koleżanki i kolegów z innych szkól powiatu mrągowskiego.

Termin wycieczki został zaplanowany na poniedziałek 3 czerwca, w przeddzień 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów, od których zaczęła się demokratyczna Polska. Byliśmy jedyną wycieczką, ponieważ w Sejmie i Senacie trwały prace przygotowawcze do uroczystości mających odbyć się nazajutrz.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od budynku senatu gdzie wystawiona jest makieta całego obiektu obu izb parlamentu. Przewodnik naszej grupy pokrótce opowiedział o historii polskiego parlamentaryzmu.

Obejrzeliśmy salę posiedzeń Senatu, zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie obok gabinetu Marszałka Senatu, przeszliśmy słynną kolistą klatką schodową.

Na pamiątkowej tablicy ufundowanej w hołdzie senatorom II RP pomordowanym, poległym, zaginionym, zmarłym w latach II wojny światowej oraz powojennym okresie represji odczytaliśmy nazwiska senatorów reprezentujących wiele narodowości i grup etnicznych żyjących w przedwojennej Polsce. Uświadomiliśmy sobie jak różnorodna etnicznie była niegdyś nasza ojczyzna.

Dowiedzieliśmy się, że wszystkie obiekty parlamentu połączone są podziemnymi korytarzami, my jednak przechodziliśmy tymi korytarzami, które można zaobserwować w relacjach telewizyjnych. Wiemy już gdzie przebywają dziennikarze w Sejmie, oraz z którego miejsca są przekazywane wywiady z posłami i senatorami. Tu mamy taką refleksję, że w naturze wnętrza budynków Sejmu i Senatu są mniejsze, niż wydają się w telewizji.

W trakcie wycieczki, na galerii sali obrad Sejmu mieliśmy zaszczyt i przyjemność spotkać się z fundatorką nagrody Panią Małgorzatą Kopiczko. Pani senator przybliżyła nam kulisy swojej pracy w parlamencie. Opowiedziała jak wiele robi dla naszego regionu pracując w senacie. Otrzymaliśmy od Niej miłe pamiątki z wycieczki.

Po spotkaniu z polskim parlamentaryzmem, mieliśmy chwilę na wytchnienie w cienistym parku Łazienek Królewskich. W tak gorącym dniu (31oC!!!) to była wyczekiwana przyjemność.

Powrotna podróż do Mrągowa klimatyzowanym autokarem z przesympatycznym Panem Sławomirem Prusaczykiem minęła niepostrzeżenie. Wspomnienia pobytu w tak ważnym miejscu pozostaną na zawsze.

Serdecznie dziękujemy Pani Senator Małgorzacie Kopiczko za niezwykłe spotkanie z miejscem funkcjonowania władzy ustawodawczej.

Poniżej fotografie z wizyty w parlamencie

Łazienki Królewskie