To tytuł konkursu plastyczno-fotograficznego, który odbył się w Bibliotece Pedagogicznej w Mrągowie. Skierowany był do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych, gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych. Dom od zawsze stanowił jeden z integralnych elementów przestrzeni wiejskiej, jak i miejskiej. Zarówno na Warmii, jak i na Mazurach w drugiej połowie XIX wieku zabudowę drewnianą zastąpiono budownictwem murowanym. Domy budowano z czerwonej cegły lub tynkowano. Często łączono drzewo z murem ceglanym w konstrukcję szkieletową określaną mianem muru pruskiego. Dachy były dwuspadowe, pokryte czerwoną dachówką ceramiczną, wypalane w okolicznych cegielniach. Czerwień cegieł i dachówek, brązy drewnianych belek i desek oraz odcienie szarości kamienia i zieleń okiennic były charakterystyczne tylko dla architektury naszego regionu.

Stare mazurskie domy są wyjątkowe i dlatego stały się tematem konkursu. Chciałyśmy, aby uczniowie swój region kojarzyli nie tylko z piękną przyrodą, ale również dostrzegli urok mazurskich domów, które na co dzień mijają, czy nawet w nich mieszkają. Chciałyśmy też zachęcić młodych ludzi, aby sięgnęli po fachową literaturę i wychwycili detale cechujące dawną zabudowę; odwiedzili bibliotekę, w której nie brakuje ciekawych opracowań na ten temat.

I … udało się. Zainteresowani mieli około miesiąc na dostarczenie prac do biblioteki. Wpłynęły 33 prace. Były to zarówno fotografie, jak i prace plastyczne przedstawiające domy drewniane, jak i murowane. Nie zabrakło też zabudowań gospodarskich, a także pałaców, takich jak w Jełmuniu.

Komisja w składzie:

1. Barbara Dziewiałtowska-Gintowt – dyrektor MDK w Mrągowie,
  2. Ewa Wróbel – pracownik MCIT w Mrągowie,
  3. Anna Wysuwa-Szefler – kierownik Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Mrągowie

po zapoznaniu się z pracami konkursowymi wyłoniła następujących laureatów:

W kategorii – szkoła podstawowa klasy IV-VI:

• I miejsce Magdalena Taudul (ZS nr 4, kl. 4c)
  • II miejsce Amelia Dolińska (ZS nr 4, kl. 6a) oraz Martyna Wasilewska (ZS nr 4, kl. 6)
  • III miejsce Agata Sienicka (ZS Sorkwity, kl. 6)

W kategorii – gimnazjum

• I miejsce Anna Micińska (ZS Piecki, kl. 3) oraz Angelika Knos (ZS Barciany kl. 3)
  • II miejsce Nikola Kowalczyk (ZS Sorkwity kl. 2) oraz Oliwia Świniarska (ZS Sorkwity, kl. 2)
  • III miejsce Karina Janeczko (ZS Drogosze, kl. 2) oraz Maria Matanowska (ZS Barciany, kl.3)

W kategorii – szkoły ponadgimnazjalne

• I miejsce Klaudia Gąsior (ZS nr 2 w Mrągowie, kl.3d)
  • II miejsce Katarzyna Kuriata (ZS nr 2 w Mrągowie, kl.3a, Bursa Międzyszkolna)

Prace pozostałych uczestników zostały wyróżnione.

Korzystając z okazji dziękujemy pani Burmistrz oraz panu Staroście za wsparcie w pozyskaniu nagród dla laureatów konkursu.

Wystawę prac można oglądać do końca lipca w czytelni Biblioteki Pedagogicznej, a następnie na V. Festiwalu Kultury Mazurskiej w Sorkwitach w dniach 15-16.08.2015.

Serdecznie zapraszamy.