1-plakat_2

Uczniowie klasy 2E Paweł Bulka, Szymon Dziergiewicz i Wiktor Korejwo wzięli udział w konkursieŚladami polskości – Warmia i Mazury na drodze ku niepodległej Polsce”. Pracą konkursową miał być film lub prezentacja. Nasi uczniowie przygotowali prezentację, w której oprócz obrazu są nagrania dźwiękowe. Nad całością prac czuwały panie Marta Skarżyńska i Wioleta Olencka.

Cała prezentacja jest dostępna http://mragowo.edu.pl/100-lecie-niepodleglej/ oraz poniżej. Do odtworzenia potrzebny jest program PowerPoint (lub podobny) oraz program do odtwarzania dźwięków.

Przyznano jedną nagrodę główną i trzy wyróżnienia. Nasi uczniowie otrzymali pierwsze wyróżnienie w konkursie. Gratulujemy!!!

Konkurs został ogłoszony przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty pana Krzysztofa Marka Nowackiego. Organizatorem wydarzenia był Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki oraz Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, Kuratorium Oświaty, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie.

Konkurs był częścią rządowego programu „Niepodległa” i miał zachęcić uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych do poszukiwania polskości w naszym regionie. Obok wojewody warmińsko-mazurskiego organizatorem zmagań był Ośrodek Badań Naukowych w Olsztynie i tutejsza delegatura Instytutu Pamięci Narodowej. Jej naczelnik Karol Sacewicz mówi, że młodzież podeszła do tematu bardzo profesjonalnie.

Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się podczas uroczystej gali w Urzędzie Wojewódzkim. Wydarzenie wsparły Lasy Państwowe, które przekazały uczestnikom konkursu 100 dębów. Każdy dąb upamiętnia innego bohatera niepodległości Polski. Dąb otrzymany przez naszą szkołę upamiętnia Mariana Januszajtisa-Żegotę. Dąb zostanie zasadzony obok budynku naszej szkoły.

Dodatkowo przedstawiono plakat i pocztówki z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego, które grafik Wojciech Korkuć stworzył z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Konkurs był jednym z wielu elementów świętowania zbliżającej się rocznicy 100u lecia niepodległości. Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki przypomniał o projekcie Ministerstwa Obrony Narodowej „ławeczka”, który w najbliższym czasie zostanie realizowany w naszym regionie. Jak przypomniał, to będą multimedialne prezentacje, które mają przedstawić tych, którzy przyczynili się do odzyskania  niepodległości.

ŚLADAMI POLSKOŚCI. WARMIA I MAZURY NA DRODZE KU NIEPODLEGŁEJ POLSCE. prezentacja

gazetaolsztynska.pl/Sladami-polskosci-wreczenie-nagrod-w-konkursie,0.html

www.ko.olsztyn.pl/gala-dla-niepodleglej/