lewkowicz261015

Magdalena Lewkowicz, nauczyciel z Zespołu Szkół nr 2, po raz drugi z rzędu otrzymała nagrodę im. Ireny Sendlerowej „Za naprawienie świata”. Nagroda przyznawana jest nauczycielom, którzy uczą i wychowują młodzież w duchu tolerancji i poszanowania dla innych, inspirują do działań zgodnych z tymi zasadami oraz odgrywają aktywną rolę  w szkole oraz w społeczności lokalnej.

Te wszystkie cechy doceniła kapituła nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawienie świata”. Magdalena Lewkowicz otrzymała to wyróżnienie jako jedyny pedagog z województwa warmińsko-mazurskiego.

– To wyróżnienie to ogromny zaszczyt i nie wiem czy jeszcze w życiu spotka mnie tak fantastyczne doświadczenie. Potwierdzenie, że w swoim życiu zawodowym podążam we właściwym kierunku. To jest możliwe dzięki wsparciu mojej rodziny, przyjaciół, uczniów. To wyróżnienie dedykuję młodzieży, mojej rodzinie i wszystkim nauczycielom bez „mentalnej skorupy”, bo jest ich w naszym regionie wielu. Jestem Szczęściarą – mówi Magdalena Lewkowicz..

Organizatorami wydarzenia były Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Stowarzyszenie Dzieci Holokaustu, a kapitule konkursowej przewodniczyli Krzysztof Czyżewski i Elżbieta Ficowska.

Pani Agnieszka Pytel, dyrektor ZS nr 2 w Mrągowie powiedziała…

Magda należy do tej grupy nauczycieli, którzy oprócz codziennej dydaktyki, rozwijają wśród młodzieży pasje w różnych dziedzinach życia, kształtują postawy wobec wyzwań współczesnego świata czy po prostu zwracają uwagę na problemy drugiego człowieka w tym galopującym, nie wiadomo w jakim kierunku, życiu.
Magda to osoba szczególna, wspaniały nauczyciel, przyjaciel młodzieży, która swoim zapałem do pracy z młodzieżą, na różnych płaszczyznach, mogłaby obdarować niejedną osobę. Od wielu  lat przewodzi naszym uczniom w poznawaniu świata, uczeniu o tolerancji, wrażliwości na drugiego człowieka. Towarzyszy jej „bunt belferski”, w którym nie ma zgody na  zło, krzywdę, ksenofobię i szeroko rozumiana dyskryminację. Organizuje różne akcje i happeningi, spotkania i warsztaty – a wszystko po to, aby budować wrażliwość społeczną, przełamywać narosłe stereotypy, w sobie dostępny sposób „naprawiać świat”.
Właśnie za tę codzienną pracę, czasem wiążącą się z ostrą krytyką, 23 października Magda Lewkowicz została  wyróżniona, a jej dotychczasowy dorobek doceniony przez członków Kapituły Konkursowej.
Miała okazję przyjąć gratulacje i podziękowania od przedstawicieli MSZ, Ambasady Izraela, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Narodowego Centrum Kultury, Instytutu Pamięci Narodowej, Ośrodka Rozwoju Edukacji, Biura Edukacji m. st. Warszawy, Muzeum Historii Polski, Muzeum Historii Żydów Polskich.
Towarzyszyłam Magdzie podczas tej uroczystości. Tak bardzo byłam dumna, że jej praca została tak wysoko oceniona przez szacowną kapitułę. Takie spotkania zagrzewają do dalszych działań, dodają siły,  energii.  Miałam okazję spotkać grupę wspaniałych nauczycieli z różnych części Polski, którzy inspirują tak niezwykle działania, których celem jest przełamywanie społecznych i mentalnych stereotypów, nie potrzebując w swojej pracy dużo. A może jednak bardzo dużo, jak się okazywało czasem zwykłe zrozumienie i życzliwe spojrzenie na „szeroko rozumianą inność” dla otoczenia to bariera nie do pokonania. Właśnie dlatego, aby burzyć ten beton mentalny, róbmy lokalnie drobnymi krokami wszystko, co można. A wzorem mogą być Ci wspaniali ludzie,  w gronie których znalazła się Magda.