Dziś (23.09.2016r.) na lekcjach historii w klasach 2 (A, C, E), w Zespole Szkół nr 2 im. Władysława Jagiełły, mogliśmy gościć przedstawiciela Muzeum Historii Żydów Polskich, panią Magdalenę Lewkowicz, która w formie warsztatów przedstawiła temat HOLOKAUSTU – „Droga do… Auschwitz.”. Zajęcia przeprowadzone przez panią Magdę, ukazały uczniom, że nie ważne są pieniądze, płeć, wiek czy posiadana wiedza, w obliczu praw rządzonych wojną, jesteśmy tylko bezwładnymi marionetkami.

Konstrukcja zajęć pozwoliła uczniom przenieść się w czasie i stać się częścią 1 z 4 rodzin żydowskich, o różnym statusie społecznym (rodzina lekarzy, robotników, literatów i rabina), a następnie, jako jej członkowie, mogli oni towarzyszyć im od czasów przedwojennych, przez okres getta warszawskiego do kresu ich życia…. Auschwitz.

Zdjęcia, barwna narracja Naszego Gościa oraz elementy, które aktywnie ukazały ogrom cierpienia, tych 4 rodzin, pozwoliły Uczniom, spróbować zrozumieć czym jest Holokaust. Mam nadzieję, że ta lekcja na długo zapadnie im w pamięć. Chociaż zajęcia trwały tylko 45 min., w sposób dosadny, pokazały okrucieństwa czasów okupacji hitlerowskiej, na ziemiach polskich.