Pomimo bardzo zmiennych i momentami nie sprzyjających warunków atmosferycznych udało nam się zrealizować, już wpisane w tradycję ZS nr 2 w Mrągowie, wycieczki integracyjne uczniów klas pierwszych. Pod czujnym okiem wychowawców i psychologa szkolnego, przy wsparciu nauczycieli bibliotekarzy wycieczki odbyły się zgodnie z planem i okazały fantastyczną przygodą w otoczeniu regionalnych atrakcji.

Tegoroczną integrację pierwszaków zaplanowano w Marcinkowie, a celem wycieczek było poznanie walorów turystycznych, kulturalnych i historycznych naszego mazurskiego regionu.

Nasza przygoda zaczęła się od wykładu na temat życia dawnych Mazurów i warsztatów „Osełka masełka” w Mazurskiej Izbie Regionalnej w Marcinkowie. Atrakcje i wrażenia nie do opisania, a ubijanie masła na wagę złota. Na podsumowanie naszej wizyty mieliśmy możliwość wysłuchania bajki lub anegdoty w gwarze mazurskiej.

Następnie udaliśmy się do Ogrodów Pokazowych & Motylarni Markiewicz, gdzie podziwialiśmy przepiękne wnętrza ogrodowe o różnej tematyce i stylu, np.: ogród biały, ogród traw, ogród japoński, różanka.

Właściciele Ogrodów zajmują się również ochroną owadów, dlatego też zbudowali specjalną wolierę dla motyli, w której hodują rodzime gatunki motyli dziennych oraz egzotyczne gatunki motyli nocnych, które podziwialiśmy. Motylarnia pełni funkcję stacji badawczej.

Na koniec jak to zawsze bywa, długo wyczekiwane ognisko oraz zabawy integracyjne, w których lepiej się poznaliśmy. Mimo przelotnych opadów deszczu, atmosfera była świetna i każdy bawił się super. Będzie nam brakowało tej cudnej krainy łagodności, harmonii i spokoju. Szkoda, że wycieczkę integracyjną ma się tylko raz w cyklu kształcenia. 🙂

Serdeczne podziękowania składamy na ręce p. Jolanty Hellis i p. Magdaleny Markiewicz za fantastyczną przygodę z atrakcjami regionalnymi i przyrodniczymi naszej Małej Ojczyzny. Dziękujemy za otwartość, profesjonalizm i indywidualne podejście w kształtowaniu tego co naturalnie najpiękniejsze w obecnym cyfrowym świecie. Z ogromną chęcią przeniesiemy się jeszcze raz do czasów własnoręcznie robionego masła, samodzielnie wypiekanego chleba, rewii mody w dawnym stylu i cudnych ogrodów będących oazą piękna i spokoju.

Było cudnie!!!

Katarzyna Krawczyk