Blisko pięciuset czterdziestu uczniów z całej Polski 1 grudnia 2017 roku zmierzyło się w II etapie X Jubileuszowej Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej z testem wielokrotnego wyboru. Zespół Szkół nr 2 reprezentował zeszłoroczny olimpijczyk i zarazem tegoroczny maturzysta: Karol Dejlidko – uczeń kształcący się w zawodzie technik logistyk.

Punktualnie o godzinie 11.00 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie, 27 młodych logistyków rozpoczęło walkę o udział w finale olimpiady. W pierwszym etapie olimpiady wystartowało blisko 8700 uczniów z 284 szkół z całej Polski (technika i licea ogólnokształcące). Na finalistów czeka pięćdziesiąt miejsc w wielkim finale, który odbędzie się 2 marca 2018 roku w Poznaniu w siedzibie organizatora- Wyższa Szkoła Logistyki.

Stopień trudności w drugim etapie olimpiady został podniesiony. Olimpijczycy rozwiązywali test wielokrotnego wyboru składający się z 25 pytań teoretycznych z zakresu produkcji i zarządzania produkcją, dystrybucji, kodów kreskowych oraz sieci dostaw w bardzo szerokim ujęciu. Uczniowie mieli 75 minut, aby znaleźć prawidłowe odpowiedzi i utorować sobie drogę do wielkiego finału.

Olimpiada skierowana jest do uczniów szkół średnich i policealnych kształcących się w zawodach: technik spedytor i technik logistyk. Zakres tematyczny olimpiady obejmuje całość materiału, jaki uczeń technikum powinien przyswoić podczas kilku lat nauki. Przedsięwzięcie jest częścią programu „WSL dla szkół średnich”, w ramach którego poznańska uczelnia współpracuje z większością techników logistycznych i techników spedycyjnych w Polsce. Gościem specjalnym i delegatem WSL na zawody okręgowe był pan Mateusz Hoppe- przedstawiciel organizatora.

Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna jest organizowana przez Wyższą Szkołę Logistyki od 2008 roku. Jej celem jest pobudzanie i rozwijanie zainteresowań uczniów problematyką logistyczną oraz promowanie utalentowanych uczniów wśród potencjalnych pracodawców. Olimpiada jest jedynym w Polsce turniejem tematycznym z dziedziny logistyki, którego finaliści są zwolnieni z etapu pisemnego egzaminu  zawodowego. Honorowym Patronem olimpiady jest Minister Edukacji Narodowej. Patronem Merytorycznym jest Instytut Logistyki i Magazynowania oraz Polskie Towarzystwo Logistyczne.

Trzymamy kciuki za Karola

Katarzyna Krawczyk