W dniach 3-4 czerwca  w  Zespole Szkół RCKU im. gen. D. Chłapowskiego w Trzciance (woj. wielkopolskie) odbyły się eliminacje centralne XL Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Jest to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy i umiejętności praktycznych organizowany w naszym kraju, któremu patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Do etapu szkolnego Olimpiady  przystąpiło 21 204 uczniów, z czego do etapu okręgowego zakwalifikowało się 1479. W  Trzciance, w etapie centralnym  brało udział już tylko  221 uczniów z całej Polski wyłonionych podczas eliminacji okręgowych. Przewodniczący Komitetu Głównego OWiUR  prof. Andrzej Radecki podkreślił, że przejście przez eliminacje szkolne,  a później okręgowe to naprawdę wielkie wyzwanie i powód do dumy.

W Trzciance uczniowie rywalizowali w 11 blokach tematycznych. Tematyka olimpiady znacznie wykracza ponad program nauczania poszczególnych przedmiotów i wymaga ogromnego zaangażowania zarówno uczniów, jak i nauczycieli ich przygotowujących do tych zmagań.

Poszczególne zadania teoretyczne i praktyczne oceniali pracownicy naukowi wyższych uczelni.

W finale XL Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych Zespół Szkół nr2 reprezentowali:

• Klaudia Deptuła z klasy 3c – w bloku gastronomia.
  • Mateusz Galbarczyk z klasy 2c – w bloku technologia żywności.

Klaudia i Mateusz uzyskali tytuły  finalistów etapu centralnego OWiUR. Daje im to uprawnienia do zwolnienia z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w kwalifikacji T.6 oraz T.15, co jest równoznaczne z uzyskaniem z części pisemnej najwyższego wyniku czyli 100%.

Otrzymują również uprawnienia do ubiegania się o przyjęcie  na wiele kierunków wyższych uczelni bez postępowania kwalifikacyjnego.

Uczniów do olimpiady przygotowała p. Joanna Mazurowska

Klaudii i Mateuszowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.