Kalendarium

Poniedziałek, 2022-12-05

Imieniny: Kryspiny, Norberta

16 listopada Dzień Tolerancji

Tolerancja to jedna z wartości, która w obecnych czasach jest tak samo cenna co też potrzebna. Dlatego od kilku już lat 16 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Święto stworzone po to, by zwrócić uwagę większej liczby ludzi na problem nietolerancji, przemocy, obojętności, nacjonalizmu, rasizmu, antysemityzmu, ageizmu.

Data 16 listopada w przypadku tego święta nie jest przypadkowa. Tego dnia 1995 r. państwa członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji. Dokument został przyjęty po zakończeniu Międzynarodowego Roku Tolerancji ustanowionego przez Zgromadzenie w 1993 r. z inicjatywy generalnej UNESCO.

Czym jest tolerancja? W Deklaracji Zasad Tolerancji określono to w następujący sposób:

„Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju.”

Czego dotyczy nietolerancja w naszym społeczeństwie wg klasy 4a5:

Rasy, religii, poglądów, pracy, wyglądu, orientacji seksualnej, stylu życia, wieku, zamożności, choroby (niepełnosprawności), pochodzenia.

Zapraszamy! Włącz się w akcję kolorowych strojów, wstążki wrażliwości i skrzynki "Wyrzuć To! Emocje"

Akcję przygotowała klasa 2a5 z wychowawcą Panią Magdą Lewkowicz

Info Mrągowo PL