Kalendarium

Piątek, 2024-04-19

Imieniny: Alfa, Leonii

Alex Dancyg w Zespole Szkół nr 2

Wczoraj uczniowie i nauczyciele naszej szkoły mieli zaszczyt i przyjemność spotkać się z panem Aleksem Dancygiem, współpracownikiem Instytutu Yad Vashem, podczas lekcji otwartej zorganizowanej przez panią Magdalenę Lewkowicz.

Spotkania Bliskie i Dalekie z izraelskim historykiem zebrały w szkolnej auli sporą grupę uczniów.

 

Alex opowiadał o swoim dzieciństwie i życiu. Wyjaśniał jakie są różnice wśród ludności żydowskiej. Czym jest kibuc i dlaczego został historykiem. Na koniec dwugodzinnego spotkania poruszył temat nauczania o zagładzie w tym holocauście.

Pan Alex od 10 lat organizuje spotkania młodzieży izraelskiej i polskiej. Jest twórcą projektu „Bliżej siebie”, którego celem jest przełamywanie stereotypów i odkrywanie wspólnej historii.

Dziękujemy za tę lekcję.

 

Pan Alex Dancyg, urodzony w Warszawie, wychowany w Izraelu mówi o sobie że jest Polakiem i Żydem. W 1958 roku wyemigrował wraz z rodzicami do Izraela. Szczęśliwe dzieciństwo w Warszawie na zawsze zostało w pamięci Alexa. To szczęśliwe dzieciństwo i miłe wspomnienia miały wpływ na obecną działalność pana Alexa

Dwa razy w roku p. Alex organizuje w Jerozolimie wspólne seminaria dla nauczycieli ze szkół polskich i żydowskich. Jest to seria spotkań, wykładów historycznych i zajęć z dziedziny kultury. Po tych spotkaniach nauczyciele w swoich szkołach przygotowują młodzież do wizyt młodych Izraelczyków w polskiej szkole. Odbywają się warsztaty, zajęcia historyczne, kulturalne i kulinarne, jest śpiew, zabawa, potem … trudno się rozstać.

Pan Alex bierze czynny udział w wielu wydarzeniach w ramach Yad Vashem i chętnie udziela wywiadów na temat dialogu polsko-żydowskiego. Między innymi bierze też udział w opracowaniu podręczników o naszej wielowiekowej wspólnej historii.

Za pomysł i długoletnią realizację tego autorskiego projektu p. Alex Dancyg został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Srebrnym Krzyżem zasługi, a przez ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego medalem Komisji Edukacji Narodowej. 

Kapituła Fundacji Polcul przyznała Panu Alexowi Dancygowi nagrodę im. Eudoksji Rakowskiej za „wieloletnią działalność na rzecz edukacji historycznej młodzieży izraelskiej i polskiej”

źródło: http://www.polcul.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=349:903&catid=20&Itemid=114

 

Alex Dancyg – mieszkaniec kibucu Nir Oz, historyk, współpracownik Instytutu Yad Vashem, aktywny uczestnik dialogu polsko-żydowskiego. W wieku dziewięciu lat wyjechał z rodzicami i siostrą z Warszawy i zamieszkał w Izraelu. Tam skończył szkołę i studiował historię na uniwersytecie. Był członkiem organizacji Ha-Szomer Ha-Cair, spadochroniarzem podczas kolejnych wojen prowadzonych przez Izrael. Ma żonę, czwórkę dzieci i kilkoro wnuków. Jest bohaterem filmu Krzysztofa Bukowskiego Czytając Sienkiewicza na pustyni Negev i audycji radiowej Marty Rebzdy Podwójna tożsamość.

źródło: https://teatrnn.pl/leksykon/artykuly/alex-dancyg-ur-1948/