Ideą Festiwalu jest zaprezentowanie szerokiej publiczności tematyki praw człowieka, poprzez wybitne dokumenty filmowe z całego świata. Watch Docs realizowany jest dzięki Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Społecznemu Instytutowi  Filmowemu, którzy organizują we współpracy z wieloma partnerami z całej Polski. Jak co roku uczniowie ZS nr 2 im. Władysława Jagiełły mieli możliwość udziału w festiwalu Watch Docs , który trwał dwa dni ( 27 i 28. 09). Grupa uczniów ZS nr 2 z klas 3 i 4 wzięła udział w specjalnie zorganizowanym pokazie filmu „Cichy Front” dzięki uprzejmości CKiT w Mrągowie. Akcja wyjścia do kina i poszerzenia swoich horyzontów na tematy praw człowieka była dobrowolna, odbyła się po zajęciach lekcyjnych. Serdecznie dziękuję uczniom którzy przybyli oraz pani Marcie Skarżyńskiej za opiekę nad grupą. Koordynator szkolny. Magdalena Lewkowicz.

CICHY FRONT /od 18 lat!/   72′
             2017 Francja, Szwajcaria
reżyseria: Manon Loizeau,
montaż: Mathieu Goasguen, Alain Rimbert, produkcja: Magneto Presse
Uwaga: ze względu na drastyczne treści, film przeznaczony wyłącznie dla widzów dorosłych.
Gwałty towarzyszą wojnom od zawsze i od zawsze strony konfliktu stosowały je jako narzędzie do zastraszania społeczeństwa przeciwnika. Ale takie ogólnikowe stwierdzenie nie oddaje przerażającego ogromu cierpienia, jakie stało się udziałem syryjskich kobiet w trakcie trwającej w ich kraju wojny. Manon Loizeau od lat realizuje swoje dokumenty w najniebezpieczniejszych miejscach świata. Tym razem oddaje głos kobietom, których udziałem stał się niewyobrażalny horror. Są wśród nich seksualne niewolnice, miesiącami gwałcone w więzieniach przez oficerów Asada, są matki, które po gwałcie zmuszano do patrzenia na śmierć dzieci. Ogrom bestialstwa skierowanego przez reżim przeciwko własnym obywatelom jest porażający. Choć bohaterkom filmu Loizeau udało się przeżyć i uciec z kraju, ich koszmar trwa nadal. Nie mogą liczyć na jakąkolwiek psychologiczną pomoc, a ze strony rodziny mogą spodziewać się najgorszego: w tej kulturze gwałt oznacza dyshonor dla całej rodziny.