Watch Docs jest jednym z najstarszych i największych festiwali filmów o prawach człowieka na świecie, co roku gromadzącym około 70 000 widzów w całej Polsce. Pokazuje filmy dokumentalne z całego świata. Porusza tematykę niejednokrotnie trudną dla zwykłego widza. Najczęściej są to kulisy współczesnych konfliktów zbrojnych, łamanie praw kobiet i dzieci.

W tym roku przeważająca część filmów dotyczyła wojen, m.in: w Iraku, w Syrii, na Krymie, na Euromajdanie. Wstrząsającym obrazem był film „Wyrok na Węgrzech”, który pokazywał proces sądowy neonazistów oskarżonych i skazanych na dożywocie za mord na Węgierskich Romach.

Nowością mrągowskiej odsłony festiwalu był konkurs Perspektywa Obiektywa pod hasłem  „Prawa człowieka. DOSTRZEGAM”. Należało nakręcić maksymalnie 10-minutowy film odnoszący się do hasła przewodniego. Konkurs skierowany był do uczniów szkół średnich. Po obejrzeniu 12. filmów konkursowych jury w składzie:

1. Marlena Bieleninik – Mrągowo24info
  2. Monika Pacek – Kurier Mrągowski
  3. Lech Gołębicki – Centrum Kultury i Turystyki

wyłoniło następujące filmy do kolejnego etapu konkursu w ramach Objazdowego WATCH DOCS:

„UBÓSTWO” – Klaudia Połukord, Maria Ksepka

„ŁAMANIE PRAW KOBIET” – Paula Oskroba, Monika Sółkowska

„JUNTY WOJSKOWE” – Natalia Darowska

„SKAZANA NA ŚLUB” – Gabriela Pryślak, Dominika Olbryś

Wymienione filmy wyświetlono w czwartkowe popołudnie podczas Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Jurorem finału konkursu była publiczność festiwalowa! Wzięła ona udział w głosowaniu, którego wyniki ogłoszono drugiego dnia festiwalu – 25 września o godz. 18.00.

Zwycięzcą konkursu została Natalia Darowska z klasy 3a i otrzymała nagrodę główną czek wysokości 500 zł!!!

Dodajmy, że wszystkie filmy zgłoszone do konkursu były z naszej szkoły. Przygotowane pod opieką Pani Magdaleny Lewkowicz.

Gratulujemy!

P.S. Zapraszamy do kręcenia filmów już na następny rok szkolny!!!!

W bieżącym roku można było obejrzeć m.in.

24.09.2015 CZWARTEK

Dzieci dzwonią – 30’ / 2014 Polska reż.: Andrzej Mańkowski

Jesteśmy stajemy się śmiercią – 4’ / 2014 Francja reż.: Jean-Gabriel Périot / montaż: Jean-Gabriel Periot

Skarby – 16 ‚ , 2014 Birma, Niemcy reż.: David Kyaw Thet Aung

Ucieczka – 23’ / 2013 Serbia, Bośnia reż.: Srđan Keča

Euromajdan. Surowy Montaż – 60’ / 2014 Ukraina reż.: Volodymyr Tykhyi & Andriy Lytvynenko & Kateryna Gornostai & Roman Bondarchuk & Yulia Gontaruk & Andrey Kiselyov & Roman Liubyi & Oleksandr Techynskyi & Oleksiy Solodunov & Dmitry Stoykov

Zakazane filmy – 94’ / 2014 Niemcy reż.: Felix Moeller

25.09.15 PIĄTEK

Wyrok na Węgrzech – 112’ / 2013 Węgry, Niemcy reż.: Eszter Hajdú

Wyspa Krym – 30 ‚ / 2014 Ukraina reż.: Ihor Chayka

Będzie wojna – 59’ / 2013 Dania reż.: Boris Bertram

Aleppo. Notatki z ciemności – 90’ / 2014 Polska reż.: Wojciech Szumowski & Michał Przedlacki

Dziękuję wszystkim za udział i do zobaczenia za rok.

Magda Lewkowicz.