c4fecaa262b98f9bb0866d705f15b717_XL

Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.

Józef Piłsudski

Gra dla Niepodległej

W piątek 9 listopada 3-osobowe drużyny z klas 1a, 1c, 2a, 2c, 3a wzięły udział w grze terenowej, która miała na celu uczczenie obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uczestnicy gry przypomnieli sobie wiele faktów i postaci z historii Polski, w szczególności z okresu XX-lecia międzywojennego. Niektóre zadania wymagały od uczestników nie tylko ogólnej orientacji w temacie, ale również dobrej znajomości języka angielskiego.

Gra odbyła się na terenie szkoły i rozpoczęła od odczytania rozkazu adresowanego do walczących uczniów:

Młodzi i dzielni Uczniowie!

Patron dzisiejszej gry Marszałek Józef Piłsudski pozostawił Wam ważne przesłanie. Niestety, w ferworze trudnej walki o nowe państwo polskie uległo ono zagubieniu (rozproszeniu).

Tylko od Was zależy, czy je odczytacie.

Warunkiem jest wykonanie poszczególnych zadań, które przed Wami stoją.

Otrzymujecie oto mapę terenu, po którym będziecie się poruszać oraz zaszyfrowane informacje jak dotrzeć do kolejnych punktów . Na mapie zaznaczcie i nazwijcie zdobyte miejsca. Musicie przede wszystkim wykonać rozkazy, które będą na Was czekały w kopertach.

Ten oto szary papier i klej posłużą do udokumentowania zmagań w kolejnych punktach. Pamiętajcie, że to ważny dowód , który musicie złożyć na koniec.

Na najlepszych czekają nagrody.

Nie będzie lekko, ale liczymy na Was.

Bądźcie dzielni! Do dzieła!

Uczestnicy, podzieleni na 5 drużyn, otrzymali mapki szkoły oraz wskazówki w postaci zagadek i rebusów jak dotrzeć do kolejnych miejsc. Drużyny przemieszczały się po szkole w różnych kierunkach, by uniknąć zamieszania przy rozwiązywaniu trudnych zadań. Wygrała drużyna z kl..1A, która zdobyła najwięcej punktów. Słowa, które uczniowie „zdobywali” podczas gry posłużyły na koniec odczytaniu znanej sentencji Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Naród, który nie szanuje swej przeszłości,
nie zasługuje na szacunek teraźniejszości
i nie ma prawa do przyszłości.

Mamy nadzieję, że typowo „lekcyjne” treści udało nam się uatrakcyjnić poprzez połączenie ich z zabawą; a widoczne wśród uczestników gry emocje i zaangażowanie związane z rywalizacją na długo zapadną w pamięć.

Monika Labusch- Kaliszewska
Anna Ziółkowska